Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Gs Marin AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Gs Marin AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter" och grundades 2010. Företaget har sitt säte i Rönnäng. Under 2025 uppgick omsättningen till 14,46 Mkr, en minskning med 96 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Gs Marin AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 51 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Gs Marin AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.852. Ojusterad andel = 0.852.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.46.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.13.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.49.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -33.75%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 47.75%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.41.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.99.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 21.20 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.14.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 4.75%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 237.80.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 8.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Kenth Tomas Besang (48 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Fredrik Tobias Besang (47 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Gs Marin AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Gs Marin Förvaltnings AB.
Gs Marin AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
14,46 Mkr
6

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
687 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
398 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
1,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
838 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,28 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
942 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
14,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
14,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
10,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
2,41 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,77 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
11 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
114,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
210,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
66,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
1,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
760 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
14,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
14,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
10,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
687 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 398 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 838 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
1,28 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 942 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
14,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 14,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,41 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,77 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 11 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
114,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 210,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 66,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
1,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 760 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
14,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 14,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-02-16
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-07-01 – 2025-06-30
Antal anställda har ändrat
2026-02-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
33120
47633
Tidigare branscher
33120
47643
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2024-12-31
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 1694
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-12-31
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 6115
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-12-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 14558
Årsresultatet ändrat
2024-12-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 1263
Vinsten ändrad
2024-02-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 760
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-02-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 5173
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-02-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 10640
Årsresultatet ändrat
2024-02-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 398