Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2025-02-24

Om Gryningsljus AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Gryningsljus AB grundades år 2015. Under 2023 uppgick omsättningen till 3,71 Mkr, en minskning med 3,95 Mkr jämfört med föregående år. Under 2023 försämrades vinstmarginalen med 92%. Gryningsljus AB hade i genomsnitt 11 anställda under året. Under 2023 minskade antalet anställda med 8% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 56 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Analys av årsredovisningen för Gryningsljus AB

Resultatutveckling och Rörelsens Effektivitet: Under räkenskapsåret 2023 uppvisade Gryningsljus AB en kraftig minskning i nettoomsättningen, från 7,7 miljoner SEK år 2022 till 3,7 miljoner SEK år 2023. Minskningen i omsättningen beror på att bolaget stängde en av sina boenden under året. Resultat efter finansiella poster visade en förlust på cirka 3,5 miljoner SEK, vilket är en anmärkningsvärd försämring jämfört med föregående års resultat på 91 tusen SEK. Trots ett erhållet koncernbidrag på 3,5 miljoner SEK, kunde bolaget endast uppvisa ett blygsamt positivt resultat för året på cirka 10 tusen SEK, efter skattekostnader.

Soliditet och Finansiell Ställning: Soliditeten, som är ett mått på bolagets finansiella stabilitet, sjönk från 68% år 2022 till 58% år 2023. Detta visar på en försvagad finansiell hälsa, även om bolaget fortfarande har en relativt bra andel eget kapital i förhållande till sina totala tillgångar. Vid årets slut uppgick det egna kapitalet till cirka 1,6 miljoner SEK, vilket är i paritet med föregående år.

Balansräkning: Balansräkningen visar att de totala tillgångarna i slutet av 2023 var cirka 2,8 miljoner SEK, mot 2,4 miljoner SEK året innan. En betydande ökning sågs i kortfristiga skulder, som ökade till cirka 1,2 miljoner SEK från 761 tusen SEK, med en stor del av ökningen hänförlig till övriga skulder. På tillgångssidan noteras att bolaget sålde av inventarier under året, vilket reducerade de materiella anläggningstillgångarna till noll.

Kassaflöde: Detaljer om kassaflödet är inte explicit angivna, men baserat på förändringar i omsättningstillgångar samt skulder, kan vi anta att likvida medel påverkas negativt av den höga kostnadsmassan trots koncernbidraget. Bolagets kassabalans minskade till cirka 154 tusen SEK från 283 tusen SEK vid årets början.

Sammanfattning: År 2023 var ett utmanande år för Gryningsljus AB. Den kraftiga omsättningsminskningen och den därav följande förlusten indikerar att bolaget behöver vidta åtgärder för att anpassa sin kostnadsstruktur och förbättra sin operativa effektivitet för att säkra långsiktigt hållbara finanser. Soliditeten kvarstår som acceptabel men det är viktigt att övervaka eventuella ytterligare försämringar. Vidare uppmärksammas behovet av att stärka likviditeten inför kommande år.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Gryningsljus AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.13.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.29.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.72.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -1.07.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -95.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.27%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 58.29%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.40.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 9.35 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.40.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 0.61%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner har förhöjda bolagsengagemang.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Gerhard Andreas Wohrm (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Anna Carolina Ohlqvist (52 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant
A Wohrm Invest AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Gryningsljus AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är A Wohrm Invest AB.
Gryningsljus AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
51 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
82 Tkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,39 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,71 Mkr
11

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−3,5 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−3,5 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
129 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
3,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
7,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
6,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
3 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
337,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
638,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
623 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
11 . Minskat jämfört med föregående år
2022
12 . Ökat jämfört med föregående år
2021
10 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
159 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
681 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
587 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
909 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
5,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
700 kr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−3,5 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
3,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
8,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
6,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−3,5 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−3,5 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 129 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
3,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
3 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
337,27 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 638,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 623 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
11 . Minskat jämfört med föregående år 12 . Ökat jämfört med föregående år 10 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
159 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 681 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 587 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
909 kr . Minskat jämfört med föregående år 5,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 700 kr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−3,5 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
3,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-03-18
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Status ändrad
2025-03-10
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Arbetsställe ändrat
2025-02-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-01-21
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-11-05
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-10-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2824
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -3506
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-10-01
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-10-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 10
Omsättning ändras
2024-10-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3710
Arbetsställe ändrat
2024-09-03
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-11-07
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2398
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 91
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-09-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 71
Omsättning ändras
2023-09-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 7658
Arbetsställe ändrat
2023-09-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-09-05
Information om arbetsställe har ändrats