Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2024-02-20

Om Gnistan Hvb AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Gnistan Hvb AB grundades år 2007. Under 2023 uppgick omsättningen till 4,37 Mkr, en minskning med 1,76 Mkr jämfört med föregående år. Under 2023 försämrades vinstmarginalen med 14%. Gnistan Hvb AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 58 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Gnistan HVB Aktiebolags Årsredovisning (2022-07-01 till 2023-06-30)

Sammanfattning

Gnistan HVB Aktiebolag har under det senaste räkenskapsåret upplevt en betydande finansiell försämring, vilket avspeglas i minskad omsättning, negativt rörelseresultat och fortsatt förbrukat eget kapital. Styrelsen har noterat osäkerhet kring företagets förmåga att fortsätta, och revisorn har understrukit dessa farhågor i sin revisionsberättelse.

Intäkter och Kostnader

  • Nettoomsättning: Omsättningen har minskat från 6,137 miljoner kronor till 4,373 miljoner kronor, en minskning med cirka 29%. Detta illustrerar en nedåtgående trend som har varit särskilt märkbar sedan 2018 och beror på ett minskat antal klienter från kommunerna.

  • Rörelsekostnader: Trots en minskad omsättning har bolaget svårt att minska sina kostnader proportionellt. Totala rörelsekostnaderna uppgår till 5,268 miljoner kronor, vilket innebär att kostnadsbasen är högre än omsättningen och därmed skapar ett negativt rörelseresultat.

  • Personalkostnader: En stor del av kostnaderna består av personalkostnader som uppgår till 3,334 miljoner kronor. Minskningar i anställd personal har inte varit tillräckligt för att balansera den minskade omsättningen.

Resultat

  • Rörelseresultat: Företaget har ett negativt rörelseresultat om 753 005 kronor, en försämring jämfört med föregående års negativa resultat om 160 287 kronor.

  • Årets resultat: Årets förlust är 748 306 kronor jämfört med fjolårets förlust om 194 679 kronor, vilket indikerar att företagets finansiella situation försämras ytterligare.

Balansräkning

  • Tillgångar: Totala tillgångar har minskat från 1,734 miljoner kronor till 847 284 kronor. Den största minskningen syns i de finansiella anläggningstillgångarna, vilka gått från 620 000 kronor till 0 kronor.

  • Eget kapital: Det egna kapitalet ligger på negativt (-1,061 miljoner kronor), vilket är en försämring från föregående års negativa kapital om 312 792 kronor. Soliditeten är därmed kraftigt negativ.

  • Skulder: Samtliga skulder uppgår till 1,908 miljoner kronor, fördelade på långfristiga och kortfristiga skulder. Bolaget har en checkräkningskredit på 442 478 kronor.

Soliditet och Likviditet

  • Soliditet: Soliditeten är noterbart negativ (-125%), vilket signalerar att företaget har mer skulder än tillgångar.

  • Likviditet: Den likvida situationen är ansträngd med en nödvändig likviditetsförbättring för att kunna täcka kortfristiga behov. Kassan och banken uppgår enbart till 5 834 kronor.

Revisorns Anmärkning

Revisorn har inte kunnat tillstyrka fortsatt drift utan betonar betydande osäkerhetsfaktorer. Det påpekas att styrelsen inte hållit andra kontrollstämman inom den lagstadgade åttamånadersperioden och att sena inbetalningar av skatt och sociala avgifter förekommit.

Slutsats

Gnistan HVB Aktiebolag befinner sig i en finansiellt kritisk situation med en ihållande minskning i omsättning och ökade förluster. Det negativa egna kapitalet och avsaknaden av positivt kassaflöde är allvarliga tecken på bolagets hotade överlevnad. Om inga kraftfulla åtgärder vidtas för att öka intäkterna och minska kostnaderna, riskerar bolaget att behöva avvecklas.

För eventuella investerare eller kreditgivare utgör detta bolag en hög risk och en noggrann övervägning är av största vikt innan några finansiella beslut tas.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Gnistan Hvb AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
12
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.492. Ojusterad andel = 0.492.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.98.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -1.80.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -125.27%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.75.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.70.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.70.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -238.98%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -17.10%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -30.12.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -17.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 24.29 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Maria Veronica Wengrud (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Kurt Olov Gustavsson (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kurt Olov Gustavsson (64 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Gnistan Hvb AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är K Gustavsson Holding I Östervåla AB.
Gnistan Hvb AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,37 Mkr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,05 Mkr
1

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−748 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−195 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−299 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−753 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−160 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−274 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−639 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
4,37 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
6,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
10,85 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
6 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
728,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
6 . Minskat jämfört med föregående år
2021
8 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
142 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
290 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
200 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−124,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−32,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−37,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−762 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−195 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−299 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
4,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
6,43 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
11,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−748 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −195 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −299 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−753 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −160 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −274 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−639 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
4,37 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,14 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,85 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 6 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
728,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Minskat jämfört med föregående år 8 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
142 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 290 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 200 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−124,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −32,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −37,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−762 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −195 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −299 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,43 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 11,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-03-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-03-10
Ny adress
Gammal adress
Hovbergavägen 11 74046 Östervåla
74046 Uppsala SE
Status ändrad
2024-03-19
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2024-03-12
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-03-12
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2024-02-27
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Vinsten ändrad
2024-02-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: -762
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-02-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 847
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-02-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 4373
Årsresultatet ändrat
2024-02-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: -748