Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Fysiologiska Skor I Skåne AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Fysiologiska Skor I Skåne AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "detaljhandel med skodon" och grundades 2009. Under 2022 uppgick omsättningen till 9,52 Mkr, en minskning med 1,42 Mkr jämfört med föregående år. Under 2022 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Årsredovisningen för Fysiologiska Skor i Skåne AB, 2022

Verksamhetsöversikt

Fysiologiska Skor i Skåne AB fokuserar på försäljning av MBT-skor och är ett helägt dotterbolag till M.Y.S. Perspectives AB. Bolaget har sin verksamhet baserad i Hässleholm.

Resultatutveckling

  • Nettoomsättning: Nettoomsättningen för 2022 uppgår till 9.517 Tkr vilket är en minskning från 10.936 Tkr år 2021. Denna nedgång kan indikera minskad försäljning eller ökad konkurrens.

  • Rörelseresultat och resultat efter finansiella poster: Rörelseresultatet minskade till 505 Tkr från 681 Tkr året innan, och resultatet efter finansiella poster sjönk från 660 Tkr till 493 Tkr. Minskade intäkter och oförändrade eller något ökade rörelsekostnader inkl. koncernbidrag kan förklara försämringen.

  • Årets resultat: Årets resultat visar en förlust på 127 Tkr jämfört med förra årets vinst på 524 Tkr, främst påverkad av ett koncernbidrag på 620 Tkr.

Balansräkning och finansiell ställning

  • Eget Kapital: Eget kapital sjönk från 1.112 Tkr till 986 Tkr. Soliditeten steg dock från 43,4 % till 63,6 %, vilket indikerar en stabil finansiell struktur trots det minskade egna kapitalet.

  • Omsättningstillgångar: Dessa minskade kraftigt från 2.561 Tkr till 1.549 Tkr. Minskningen beror på en minskning i både varulager, kortfristiga fordringar, och kassa och bank.

  • Skulder: Kortfristiga skulder minskade från 1.449 Tkr till 564 Tkr, vilket kan indikera effektiv skuldhantering och god likviditet, även om vissa rapportsible periodiseringseffekter kan föreligga.

Förändringar i Eget Kapital

Aktiekapitalet förblev oförändrat på 100 Tkr. Under året balanseras ett tidigare års vinstmedel på 524 Tkr varvid årets förlust resulterade i ett balanserat resultat på 885 Tkr vid årets slut.

Nyckeltal

  • Soliditet: 63,6 % (upp från 43,4 % år 2021). En bra soliditet signalerar finansiell stabilitet.
  • Resultateffektivitet:
    • Nettoomsättningen per anställd kan inte beräknas då inga anställda finns.
    • Rörelsemarginal: ca 5,3 % för 2022 jämfört med ca 6,3 % förra året.

Händelser Efter Räkenskapsårets Slut

Fysiologiska Skor i Skåne AB har upphört som grossist till svenska återförsäljare, vilket förväntas reducera omsättningen, ett viktigt beslut som kommer att kräva noggrann övervakning under 2023.

Sammanfattning och Rekommendationer

Fysiologiska Skor i Skåne AB visar en försämring i resultat jämfört med föregående år, driven av minskad omsättning och ett betydande koncernbidrag. Soliditeten är dock god, vilket är en styrka. För 2023 är det viktigt att bolaget noggrant övervakar effekterna av de strategiska förändringarna och ständigt optimerar kostnadsstrukturen för att anpassa sig till den minskade om den minskade omsättningen på utbudssidan.

Fortsatt fokus på operativ effektivitet och kostnadshantering är kritiskt för att vända nuvarande negativa trend i företagets resultat.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Fysiologiska Skor I Skåne AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
22
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.20.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.34.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.57.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -1.33%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 63.61%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 8.81.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.75.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 5.06 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.47.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -11.33%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 45.91.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 5.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Gunnel Marianne Smedstad (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Morten Smedstad (70 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Smedstad, Gunnel Marianne

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Fysiologiska Skor I Skåne AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är M.y.s. Perspectives AB.
Fysiologiska Skor I Skåne AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,36 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,61 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
9,52 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
−127 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
524 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
185 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
505 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
684 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
245 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
505 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
684 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
257 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
9,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
10,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
7,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
493 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
660 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
239 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
9,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
10,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
7,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
−127 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 524 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 185 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
505 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 684 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 245 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
505 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 684 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 257 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
9,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
493 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 660 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 239 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
9,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-01-07
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-01-06
Ny adress
Gammal adress
Pumpvägen 1 24341 Höör
24341 Skåne SE
Moderbolag ändrat
2024-08-06
Moderbolaget har ändrats
Status ändrad
2024-01-16
Organisationens status har ändrats.
Status: UNKNOWN
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Avregistrerad för F-Skatt
2024-01-09
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-01-09
Organisationen har avregistrerats för moms
Status ändrad
2024-01-09
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress rättad
2024-01-09
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-09
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 493
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1550
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-08-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9517
Årsresultatet ändrat
2023-08-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -127