Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Funäsdalen 8:203 AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Funäsdalen 8:203 AB är ett aktiebolag och grundades år 2021. Företaget har verksamhet inom "uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder". Under 2025 uppgick omsättningen till 736,04 Tkr, en minskning med 40,09 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 18,42 procentenheter. Funäsdalen 8:203 AB hade i genomsnitt 0 anställda under året.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Funäsdalen 8:203 AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
8
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.02.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 70.14.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 86.14.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.133. Ojusterad andel = 0.363.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.12.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.21.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.21.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.98.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den gul. Bas = 1.28%, korrigerad = 23.96%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 20.51 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 56.72%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 12.96%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 34.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Lennart Stefan Nilsson (65 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Per David Wickman (47 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Nils Pontus Inge (44 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Funäsdalen 8:203 AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2025
95,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
106,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
250,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
287,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−202 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
321,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
359,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−131 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
736,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
776,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
811 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
126,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
252,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
795 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
321,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
359,38 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2025
120,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
174,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
304 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
736,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
776,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
873 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Årets resultat
95,42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 106,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
250,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 287,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −202 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
321,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 359,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −131 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
736,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 776,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 811 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
126,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 252,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 795 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
321,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 359,38 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
120,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 174,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 304 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
736,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 776,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 873 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-10-04
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2021-09-23 – 2022-12-31
Adress uppdaterad
2025-10-30
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-10-29
Ny adress
18426 Åkersberga
Stockholm
Österåker
SE
Tidigare adress
Kistavägen 2 C
c/o Emab Gruppen Ab
19272 Sollentuna
Stockholm
Sollentuna
SE
Omsättning ändras
2025-08-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 776
Årsresultatet ändrat
2025-08-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 107
Vinsten ändrad
2025-08-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 175
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 23027
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-09-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 22415
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 304
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3
Omsättning ändras
2024-08-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 811
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68209
Primär: Nej
Balansräkning ändrad
2023-10-31
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2021-09-01 - 2023-01-01
Värde: 23108
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-31
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2021-09-01 - 2023-01-01
Värde: 42
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-10-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 16
Värde: 900
Årsresultatet ändrat
2023-10-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 16
Värde: 34