Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Fastighetsbolaget Marita Edvardsson AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Fastighetsbolaget Marita Edvardsson AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder" och grundades 2019. Företaget har sitt säte i Kungälv. Under 2024 uppgick omsättningen till 175 Tkr, i nivå med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -169% och resultatet till −419 Tkr. Fastighetsbolaget Marita Edvardsson AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 69 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Fastighetsbolaget Marita Edvardsson AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
0
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.044. Ojusterad andel = 0.044.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 4.74.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.15.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.49.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.21.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -239.43%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -418.00.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -239.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 66.91%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 5.74.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 56.31 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 5.74.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -17.39%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Ulla Marita Edvardsson (83 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Anna Ulrika Welin (54 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Fastighetsbolaget Marita Edvardsson AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Fastighetsbolaget Marita Edvardsson AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
175 Tkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−419 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−451 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−207 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−418 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−451 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−207 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−362 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−394 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−170 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
175 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
175 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
189 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
87,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
175 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
189 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
2 . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
96 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−209,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−451 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−207 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−419 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−451 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−207 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
248 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
232 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
285 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−419 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −451 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −207 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−418 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −451 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −207 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−362 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −394 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −170 Tkr . Trend saknas
Omsättning
175 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år 175 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 189 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
87,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 175 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 189 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 96 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−209,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −451 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −207 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−419 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −451 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −207 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
248 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 232 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 285 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Vinsten ändrad
2025-07-01
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -419
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-01
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 2974
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-06-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 175
Årsresultatet ändrat
2025-06-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -419
Arbetsställe ändrat
2025-06-24
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3366
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -451
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -451
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 175
Dotterbolag tillagt
2023-12-26
Ett nytt dotterbolag har lagts till
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats
Bransch har tagits bort
2023-11-21
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68203
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68201
Primär: Ja
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 3905
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -207
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-10-10
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-10-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -207
Omsättning ändras
2023-10-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 189