Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Fastighetsaktiebolaget Skyfallet 9

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Fastighetsaktiebolaget Skyfallet 9 är ett aktiebolag som grundades år 1993 och är verksamt inom "Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler". Företaget har sitt säte i Falun. Under 2025 uppgick omsättningen till 889,60 Tkr, i nivå med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 46%.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Fastighetsaktiebolaget Skyfallet 9 och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 4.59.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.25.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.099. Ojusterad andel = 0.100.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.58.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.01.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 33.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 4.31.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 27.55 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 16.92%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 20.76%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.74.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 40.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anders Harald Sättlin (62 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Fastighetsaktiebolaget Skyfallet 9 ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Sättlin Holding AB.
Fastighetsaktiebolaget Skyfallet 9 har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
889,60 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
136,74 Mkr
3
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
34,28 Mkr
10

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
184,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
22,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
357,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
413,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
524 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
528,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
560,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
668 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
889,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
888,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
979 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
18,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
7,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
14 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
33,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
52 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
889,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
921,90 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
245,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
251,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
359 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
921,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
184,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 22,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
357,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 413,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 524 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
528,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 560,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 668 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
889,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 888,46 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 979 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
18,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 14 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas 33,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 52 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
889,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 921,90 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
245,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 251,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 359 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 921,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2025-12-20
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-11-01 – 2025-10-31
Vinsten ändrad
2025-03-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-11-01 - 2024-11-01
Värde: 252
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-03-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-11-01 - 2024-11-01
Värde: 4441
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-03-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-10-01
Varaktighet: 12
Värde: 888
Årsresultatet ändrat
2025-03-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-10-01
Varaktighet: 12
Värde: 22
Vinsten ändrad
2024-03-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-11-01 - 2023-11-01
Värde: 359
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-03-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-11-01 - 2023-11-01
Värde: 4367
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-03-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-10-01
Varaktighet: 12
Värde: 979
Årsresultatet ändrat
2024-03-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-10-01
Varaktighet: 12
Värde: 121