Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Etage By Von Mentzer AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Etage By Von Mentzer AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier" och grundades 2015. Företaget har sitt säte i Strömstad. Under 2025 uppgick omsättningen till 20,41 Mkr, en ökning med 17,54 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -2% och resultatet till −831,2 Tkr. Under 2025 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Etage By Von Mentzer AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.359. Ojusterad andel = 0.414.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.61.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -29.66.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.43.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -1.24.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 1.84.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.07%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -2.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 41.23%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.40.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 12.38 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.11.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 469.72%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Karl Rickard Barth von Mentzer (55 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Etage By Von Mentzer AB ingår i en koncern med totalt 5 bolag. Moderbolaget är Von Mentzer Holding AB.
Etage By Von Mentzer AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
60,90 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
20,41 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
28,20 Mkr
11
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
360,00 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
14,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
58,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
106,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−464,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−289,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
151,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−261,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−242,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
184,85 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
20,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
6,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
1,43 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
848,32 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
715,86 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
2 . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
31,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−279 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−169 kr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
6,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
583,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
29,46 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−831,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−311,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
128,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
20,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
14,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 58,91 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 106,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−464,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −289,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 151,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−261,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −242,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 184,85 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
20,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
6,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 1,43 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 848,32 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 715,86 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 2 . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
31,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −279 kr . Minskat jämfört med föregående år −169 kr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
6,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 583,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 29,46 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−831,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −311,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 128,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
20,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående uppdaterad
2026-07-12
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Tina Helene von Mentzer
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-09-02
Tidigare uppgift
Namn: Tina Helene von Mentzer
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-09-02
Närstående tillagd
2026-07-12
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Bo Martin Niklas Karlsson
Roll: Revision
Gäller från: 2026-07-10
Årsredovisning tillagd
2026-06-08
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Närstående tillagd
2026-04-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Von Mentzer Holding AB
Roll: Juridisk ägare
Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-02-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
13960
Tidigare huvudbransch
13922
Vinsten ändrad
2025-07-22
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -312
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-22
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 3158
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2025-07-15
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2025-07-15
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2864
Årsresultatet ändrat
2025-07-15
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 59
Moderbolag ändrat
2025-01-28
Moderbolaget har ändrats
Organisationens namn ändrat
2024-12-11
Organisationens namn har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-08-13
Information om arbetsställe har ändrats
Registrerad som arbetsgivare
2024-08-06
Företaget har registrerats som arbetsgivare
Balansräkning ändrad
2024-07-16
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2444
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-16
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 129
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-09
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 107
Omsättning ändras
2024-07-09
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1713
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2642
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 423
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2781
Årsresultatet ändrat
2023-07-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 257