Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Estate Lokalvård AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Estate Lokalvård AB är ett aktiebolag och grundades år 2010. Företaget har verksamhet inom "lokalvård". Under 2023 uppgick omsättningen till 22,13 Tkr, en minskning med 40,11 Tkr jämfört med föregående år. Estate Lokalvård AB redovisade en vinstmarginal på 18% och ett resultat efter finansiella poster på 3,96 Tkr. Estate Lokalvård AB hade i genomsnitt 0 anställda under året. Under 2023 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Estate Lokalvård AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.03.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 59.46. Vid korrigering med kortfristiga skulder till koncernföretag blir utfallet gult. Bas = 59.46, korrigerad = 2.96.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.050. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.17.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.67.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.67.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -93.86%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -6.98%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den gul. Bas = 1.65%, korrigerad = 95.10%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 63.47 dagar.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.41.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 986.75.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 18.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Bengt Ronald Jildmalm (68 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Stefan Valdemar Freij (54 år)
Huvudansvarig revisor
Estate Primo Holding AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

estate lokalvård en del av estate fm group

Registreringsnummer:
603228
Ansökningsdatum:
2019-07-02
Registreringsdatum:
2019-08-19
Reg. utgång:
2029-07-02
Typ:
Figurmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Estate Lokalvård AB ingår i en koncern med totalt 8 bolag. Moderbolaget är Estate Primo Holding AB.
Estate Lokalvård AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
22,13 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
204,19 Mkr
239
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
114,91 Mkr
37

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2023
−1,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
27 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
363 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
3,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−3,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
770 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
5,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−2,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
22,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
62,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
66,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
13 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
32 kr . Ökat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
741 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
757,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
717 kr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
663 kr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
0 . Minskat jämfört med föregående år
2022
84 . Minskat jämfört med föregående år
2021
88 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
282 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
21,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
60,26 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
4,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2023
3,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−3,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
764 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
22,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
62,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
66,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Årets resultat
−1,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 27 kr . Minskat jämfört med föregående år 363 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
3,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −3,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 770 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
5,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −2,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,87 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
22,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 62,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 66,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
13 kr . Minskat jämfört med föregående år 32 kr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas 741 kr . Minskat jämfört med föregående år 757,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas 717 kr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas 663 kr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
0 . Minskat jämfört med föregående år 84 . Minskat jämfört med föregående år 88 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 282 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
21,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 60,26 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 4,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
3,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −3,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 764 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
22,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 62,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 66,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2025-01-28
Moderbolaget har ändrats
Status ändrad
2024-12-17
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-12-11
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-12-11
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-12-11
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2024-12-11
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 6106
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3956
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -1544
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 22134
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 19119
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -3182
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe borttaget
2023-09-05
Ett arbetsställe har tagits bort
Arbetsställe borttaget
2023-09-05
Ett arbetsställe har tagits bort
Huvudkontor ändrat
2023-09-05
Huvudkontorets adress har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-08-15
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 27
Omsättning ändras
2023-08-15
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 62244
Arbetsställe ändrat
2023-08-15
Information om arbetsställe har ändrats