Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2025-03-10

Om Effektiv Redovisning I Malmö AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Effektiv Redovisning I Malmö AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "redovisning och bokföring; skatterådgivning" och grundades 2007. Under 2022 uppgick omsättningen till 1,27 Mkr, en minskning med 318,14 Tkr jämfört med föregående år. Under 2022 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Effektiv Redovisning I Malmö AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 54 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Kort Finansiell Analys av Årsredovisning 2022 för Effektiv Redovisning i Skåne AB

Sammanfattning av Resultaträkningen

  • Nettoomsättning: Minskat från 1 585 Tkr 2021 till 1 267 Tkr 2022.
  • Rörelseresultat: Ökat signifikant från 10.9 Tkr 2021 till 198.7 Tkr 2022.
  • Årets Resultat: Ökat från en förlust på -1 Tkr 2021 till en vinst på 183 Tkr 2022.

Sammanfattning av Balansräkningen

  • Omsättningstillgångar: Ökat från 2 201 Tkr till 2 536 Tkr, driven huvudsakligen av ökning i fordringar.
  • Eget Kapital: Ökat från 426 Tkr till 609 Tkr, vilket tyder på en förbättrad soliditet och finansiell stabilitet.
  • Kortfristiga Skulder: Ökat från 1 869 Tkr till 2 045 Tkr, en ökning som kan antyda ökat arbetskapitalbehov eller användning av kortsiktig finansiering.

Nyckeltal

  • Soliditet: Ökat från 21.7% 2021 till 25.5% 2022 visar på starkare finansiell hälsa och stabil kapitalstruktur.
  • Resultat efter Finansiella Poster: Ökning från -1 Tkr till 183 Tkr indikerar bättre kostnadskontroll och effektivitet.

Förändring i Eget Kapital

  • Bundet Eget Kapital: Oforändrat på 100 Tkr.
  • Fritt Eget Kapital: Ökning till 509 Tkr från 327 Tkr, vilket möjliggör framtida kapitalinvesteringar och riskhantering.

Slutsats

Effektiv Redovisning i Skåne AB har haft en betydande förbättring i både resultat och finansiell hälsa under räkenskapsåret 2022. Nettoomsättningen har dock minskat, vilket kan tyda på minskad försäljningsvolym eller kundavhopp som företaget bör adressera framöver. Den ökade soliditeten och positiv resultattrend är positiva tecken på återhämtning och förstärkt finansiell position. Företaget bör fortsätta att förbättra sin kostnadseffektivitet och arbeta på att öka sin omsättning för att säkerställa långsiktig tillväxt och stabilitet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Effektiv Redovisning I Malmö AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
11
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.768. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.04.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 9.92.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 3.36.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.05.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 709.37 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.24.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 25.67%.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 42.84%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 14.42%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 12.45.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 16.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner har förhöjda bolagsengagemang.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Per-Olof Lodin (69 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Effektiv Redovisning I Malmö AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2019
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
182,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−729 kr . Minskat jämfört med föregående år
2019
112 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
198,65 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
10,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
172 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
198,65 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
14,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
181 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
39 kr . Minskat jämfört med föregående år
2019
7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
633,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
792,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
910 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
633,68 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
789,71 Tkr . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
388,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
562,02 Tkr . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2019
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
1,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
2,22 Tkr . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,58 Mkr . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
91,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−364 kr . Minskat jämfört med föregående år
2019
56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
182,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−729 kr . Minskat jämfört med föregående år
2019
150 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,59 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2019
Nettoresultat
182,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −729 kr . Minskat jämfört med föregående år 112 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
198,65 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 10,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 172 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
198,65 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 14,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 181 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 39 kr . Minskat jämfört med föregående år 7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
633,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 792,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 910 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
633,68 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 789,71 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
388,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 562,02 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
1,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,22 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,58 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
91,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −364 kr . Minskat jämfört med föregående år 56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
182,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −729 kr . Minskat jämfört med föregående år 150 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,59 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-03-18
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Moderbolag ändrat
2025-01-21
Moderbolaget har ändrats
Dotterbolag borttaget
2025-01-21
Ett dotterbolag har avregistrerats
Vinsten ändrad
2024-03-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 183
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-03-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2753
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-03-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1267
Årsresultatet ändrat
2024-03-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 183
Organisationens adress har ändrats.
2024-01-23
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-01-22
Ny adress
Stenbärsgatan 4 21231 Malmö
21231 Skåne SE
Gammal adress
Roskildevägen 3 21147 Malmö
21147 Skåne SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-01-23
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-01-22
Ny adress
Stenbärsgatan 4 21231 Malmö
21231 Skåne SE
Gammal adress
Roskildevägen 3 21147 Malmö
21147 Skåne SE
Styrelsemedlem borttagen
2023-12-26
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Cilvrin, Gabriel Walter
Personnummer: 19870107-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-03-23
Ny styrelsemedlem
2023-12-26
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Holmgren, Magnus Andréas Cristian
Personnummer: 19701118-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-12-20
Organisationens namn ändrat
2023-12-26
Organisationens namn har ändrats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats