Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Dalskidan I Sälen Fastighet AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Dalskidan I Sälen Fastighet AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder" och grundades 1997. Företaget har sitt säte i Sälen. Under 2025 uppgick omsättningen till 2,76 Mkr, en minskning med 12,65 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Dalskidan I Sälen Fastighet AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.45.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 5.18.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.334. Ojusterad andel = 0.681.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.31.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.82.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.62.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 45.65%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 14.94 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 15.47%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 31.10%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 26.05.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 30.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anna Erika Hansson (53 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Lars Martin Hansson (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Dalskidan

Registreringsnummer:
390621
Ansökningsdatum:
2007-05-02
Registreringsdatum:
2007-08-17
Reg. utgång:
2017-08-17
Typ:
Ordmärke

Figout

Registreringsnummer:
409895
Ansökningsdatum:
2010-01-05
Registreringsdatum:
2010-03-12
Reg. utgång:
2030-03-12
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Dalskidan I Sälen Fastighet AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är E&m I Sälen Holding AB.
Dalskidan I Sälen Fastighet AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
11,27 Mkr
3
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,76 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
9,51 Mkr
4

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
856,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
576,28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
643,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
827,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
699,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
983,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
2,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
- . Trend saknas
2024
15,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
456 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
70,84 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
94,80 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
2,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
810,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
710,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
2,83 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
2,71 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
856,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 576,28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 643,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
827,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 699,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 983,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
2,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 15,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 456 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
70,84 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 94,80 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
2,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
810,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 710,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,83 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas 2,71 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Verklig huvudman borttagen
2026-01-12
En verklig huvudman har tagits bort från organisationen.
Namn: Lars Rauol Hansson
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2017-12-13
Gäller till: 2026-01-08
Årsredovisning tillagd
2025-12-06
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Branschklassificering uppdaterad
2025-11-25
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
68202
Tidigare branscher
Ingen uppgift.
Vinsten ändrad
2024-12-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 711
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-12-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 8533
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-12-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 2768
Årsresultatet ändrat
2024-12-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 576
Bransch har tagits bort
2024-11-19
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68202
Primär: Nej
Vinsten ändrad
2024-02-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 1266
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-02-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 9114
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-02-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 2615
Årsresultatet ändrat
2024-02-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 644
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats
Bransch har lagts till
2023-11-21
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68202
Primär: Nej