Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Chemotechnique Mb Diagnostics AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Chemotechnique Mb Diagnostics AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 1984 och har verksamhet inom "tillverkning av läkemedel". Företaget har sitt säte i Vellinge. Under 2024 uppgick omsättningen till 73,43 Mkr, i nivå med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Chemotechnique Mb Diagnostics AB hade i genomsnitt 37 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 6% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 55 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Chemotechnique Mb Diagnostics AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
25
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.968. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.58.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.78.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.21.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 82.82%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.28.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 5.74.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 47.88 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 4.23.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 17.67%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 19.89%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2041.48.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 25.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Bo Johan Niklas Niklasson (73 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Lena Marie Niklasson (68 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (7)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Chemotechnique Mb Diagnostics AB ingår i en koncern med totalt 5 bolag. Moderbolaget är Frontier Pharma AB.
Chemotechnique Mb Diagnostics AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
23,23 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
73,43 Mkr
37
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,13 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2024
14,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
16,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
13,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
18,59 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
18,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
15,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
19,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
19,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
16,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
73,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
68,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
57,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
661,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
541,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
73,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,30 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,52 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
775,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
730,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
687,56 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
37 . Ökat jämfört med föregående år
2023
35 . Ökat jämfört med föregående år
2022
32 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
47,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
57,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
48,71 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
394,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
467,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
413,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2024
19,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
19,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
15,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
74,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
70,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
58,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Årets resultat
14,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 16,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 13,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
18,59 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 18,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
19,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 19,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 16,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
73,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 68,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 57,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
661,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 541,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 73,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,30 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,52 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
775,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 730,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 687,56 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
37 . Ökat jämfört med föregående år 35 . Ökat jämfört med föregående år 32 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
47,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 57,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 48,71 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
394,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 467,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 413,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
19,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 19,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
74,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 70,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 58,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-01-01 – 2022-12-31
Vinsten ändrad
2025-08-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 19242
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 58386
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 73428
Årsresultatet ändrat
2025-07-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 14602
Arbetsställe ändrat
2025-07-29
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-09-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 58995
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 19257
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 16376
Omsättning ändras
2024-08-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 68441
Arbetsställe ändrat
2024-08-27
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 51271
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 15286
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-07-18
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-07-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 13223
Omsättning ändras
2023-07-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 57031