Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Castellum Väst Härryda AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Castellum Väst Härryda AB är ett aktiebolag och grundades år 2005. Företaget har verksamhet inom "uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler". Under 2023 uppgick omsättningen till 0 kr, en minskning med 1 Tkr jämfört med föregående år. Castellum Väst Härryda AB hade i genomsnitt 0 anställda under året.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Castellum Väst Härryda ABs Årsredovisning för 2023

Sammanfattning

Castellum Väst Härryda AB visar i årsredovisningen för 2023 en solid ekonomisk ställning med en fortsatt förbättring av såväl resultat som eget kapital. En genomgång av resultaträkningen, balansräkningen och kassaflödesanalysen indikerar försiktighet och stabilitet, trots ogynnsamma externa ekonomiska faktorer såsom hög inflation och räntehöjningar.

Resultaträkning

Intäkter och rörelseresultat:

  • Hyresintäkterna uppgick till 0 Tkr för 2023, en minskning från 1 Tkr året innan. Detta kan indikera en vakuum i uthyrning eller förändringar i fastighetsportföljen.
  • Rörelseresultatet visade ett underskott på -19 Tkr för 2023, vilket är marginellt sämre jämfört med -13 Tkr 2022. Detta resultat visar en stabil drift, men en minskad omsättning i fastigheter.

Finansiella poster:

  • Finansiella intäkter ökade markant från 693 Tkr (2022) till 1 077 Tkr (2023). Denna ökning kan bero på högre ränteintäkter från koncernföretag.
  • Finansiella kostnader ökade också från 484 Tkr till 661 Tkr, troligtvis på grund av räntehöjningar.

Resultat före och efter skatt:

  • Totala resultat efter finansiella poster uppgick till 397 Tkr (2023) jämfört med 196 Tkr (2022).
  • Efter avdrag för skatt och bokslutsdispositioner landade årets resultat på 306 Tkr, en ökning från 155 Tkr föregående år.

Balansräkning

Kortfristiga tillgångar:

  • Totala omsättningstillgångar minskade från 15 766 Tkr (2022) till 14 129 Tkr (2023). Minskningen kan relateras till en minskning i fordringar hos koncernföretag.

Eget kapital:

  • Eget kapital ökade från 13 024 Tkr (2022) till 13 331 Tkr (2023). Ökningen beror främst på årets positiva resultat.
  • Det totala kapitalet består mestadels av fritt eget kapital på 13 231 Tkr.

Skulder:

  • Kortfristiga skulder har minskat betydligt från 1 949 Tkr (2022) till 0 Tkr (2023). Detta kan indikera en förbättrad skuldhantering inom koncernen.

Kassaflödesanalys

  • Kassaflödet från den löpande verksamheten har varit neutralt, vilket indikerar att företaget effektivt matchar sina löpande intäkter och utgifter.
  • Förändringen i rörelsekapitalet visade en positiv effekt genom minskning av kortfristiga fordringar och skulder.

Nyckelindikatorer och Slutsatser

  • Likviditet: Företagets likvida position verkar stark med tanke på frånvaron av kortfristiga skulder.
  • Soliditet: Företaget är välkapitaliserat med en hög andel eget kapital i förhållande till totala tillgångar.
  • Resultatutveckling: Positiva finansnetto bidrog till att företagets resultat förbättrades trots minskade hyresintäkter.

Företagets ekonomiska hälsa är stabil med sunda finansieringsstrategier och effektiv förvaltning av tillgångar och skulder, även om den pågående marknadsosäkerheten kräver fortsatt försiktighet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Castellum Väst Härryda AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
18 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.00.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.00.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.
!
Andel kortfristiga externa skulder
Underlag för andel kortfristiga externa skulder saknas.
!
Kassa/kortfristig skuld
Underlag för kassa/kortfristig skuld saknas.

Finansiell hälsa

Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -0.03.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 98.76%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 8.52.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 2.36%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Balanslikviditet
Underlag för balanslikviditet saknas.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Nettomarginal
Underlag för nettomarginal saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Rörelsemarginal
Underlag för rörelsemarginal saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Befattningshavare (8)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Harald Clifford Jagner (55 år)
Huvudansvarig revisor
Jens Robert Andersson (52 år)
Styrelsesuppleant
Malin Therése Löveborg (48 år)
Extern firmatecknare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av Andersson, Jens Robert Löveborg, Malin Therése Nilsson Broman, Elin Anna Linnéa Sawjani, Märta Kristina Elisabet Schlasberg, Sebastian Fredrik

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Castellum Väst Härryda AB ingår i en koncern med totalt 554 bolag. Moderbolaget är Castellum Sandsjöbacka Fastighets AB.
Castellum Väst Härryda AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
49,07 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
18,33 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
19,62 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2023
306 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
155 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
532 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
693 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
772 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2023
397 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
196 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
359 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Årets resultat
306 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 155 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 532 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
0 kr . Minskat jämfört med föregående år 1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 693 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 772 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
397 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 196 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 359 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
0 kr . Minskat jämfört med föregående år 1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Moderbolag ändrat
2025-01-21
Moderbolaget har ändrats
Status ändrad
2024-12-31
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2024-12-24
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-12-24
Organisationen har avregistrerats för moms
Status ändrad
2024-12-24
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Vinsten ändrad
2024-08-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 397
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 14129
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-07-30
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-07-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2024-07-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 306
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 196
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 15766
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-08-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1
Årsresultatet ändrat
2023-08-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 155