Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Cape North Invest AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Cape North Invest AB är ett aktiebolag som grundades år 2010 och är verksamt inom "Konsultverksamhet avseende företags organisation". Företaget har sitt säte i Bromma. Under 2025 uppgick omsättningen till 37 Tkr, en minskning med 254 Tkr jämfört med föregående år. Cape North Invest AB redovisade en vinstmarginal på 441% och ett resultat på 1,63 Mkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Cape North Invest AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.06.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 5.83.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.24.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.30.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.06.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.06.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 80.28%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 322.11%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 9097.30%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 357.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Sabine Mikaela Tranefalk (44 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Mikael Olof Tranefalk (54 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Cape North Invest AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Cape North Invest AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
37 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
10,43 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
3,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
688 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
355 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
360 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
291 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
691 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1,50 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
333 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
422 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
1,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
355 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
370 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
3,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 688 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 355 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
132 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 360 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 291 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 691 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,50 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
333 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 422 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
1,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 355 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
370 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-05-31
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
68320
96220
Tidigare branscher
68320
96022
Vinsten ändrad
2025-06-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1144
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-06-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 3929
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-06-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 291
Årsresultatet ändrat
2025-06-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 688
Kontaktinformation ändrad
2025-05-06
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19720808-****
Namn: Tranefalk, Mikael Olof
Gammal information
Org.nr.: 19820101-****
Namn: Tranefalk, Sabine Mikaela
Styrelsemedlem borttagen
2025-05-06
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Tranefalk, Mikael Olof
Personnummer: 19720808-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2020-11-18
Ny styrelsemedlem
2025-05-06
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Rosvall, Lars Olof Gudmund
Personnummer: 19590120-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-04-28
Ny styrelsemedlem
2025-05-06
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Tranefalk, Mikael Olof
Personnummer: 19720808-****
Roller: Styrelseledamot, Verkställande Direktör, Ordförande
Giltig från: 2025-04-28
Organisationens adress har ändrats.
2024-09-17
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-09-16
Ny adress
Drachmannsgatan 2 16849 Bromma
16849 Stockholm SE
Gammal adress
Skogsfrugränd 22 16762 Bromma
16762 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-09-17
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-09-16
Ny adress
Drachmannsgatan 2 16849 Bromma
16849 Stockholm SE
Gammal adress
Skogsfrugränd 22 16762 Bromma
16762 Stockholm SE
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3091
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -5
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -5
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 691
Organisationens adress har ändrats.
2023-11-21
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-11-20
Ny adress
Skogsfrugränd 22 16762 Bromma
16762 Stockholm SE
Gammal adress
Knölaberget 220 31142 Falkenberg
31142 Halland SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-11-21
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-11-20
Ny adress
Skogsfrugränd 22 16762 Bromma
16762 Stockholm SE
Gammal adress
Knölaberget 220 31142 Falkenberg
31142 Halland SE