Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Busscenter Haninge AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Busscenter Haninge AB är ett aktiebolag och grundades år 2012. Företaget har verksamhet inom "partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon". Företaget har sitt säte i Haninge. Under 2026 uppgick omsättningen till 171,74 Mkr, en ökning med 54,53 Mkr jämfört med föregående år. Busscenter Haninge AB redovisade en vinstmarginal på 14% och ett resultat efter finansiella poster på 22,51 Mkr. Busscenter Haninge AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 60 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Busscenter Haninge AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
26
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
0
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 4.03.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.61.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.09.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 91.60%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 10.10.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 9.59.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.67 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 4.18.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 41.05%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 10.40%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 46.14.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 13.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Vidas Armalis (60 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Dalia Armaliene (60 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Dalia Armaliene (60 år)
Styrelsesuppleant
Davia AB
Juridisk ägare

Kopplade bolag (2)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Busscenter Haninge AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Davia AB.
Busscenter Haninge AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
171,74 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
17,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
7,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
8,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
22,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
8,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
9,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
23,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
9,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
10,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
171,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
117,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
93,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
126,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
132,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
165,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
85,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
58,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
46,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
13,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
6,40 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
7,03 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
853,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
829,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
854,20 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2025
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
−9,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
28,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
69,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
27,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
12,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
14,05 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
8,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
3,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
22,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
9,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
10,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
162,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
146,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
93,49 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
17,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
22,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
23,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 9,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
171,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 117,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 93,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
126,95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 132,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 165,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
85,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 58,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 46,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
13,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,40 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,03 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
853,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 829,47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 854,20 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
−9,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 28,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 69,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
27,18 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 12,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 14,05 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
8,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
22,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 9,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
162,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 146,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 93,49 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-10-03
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-04-01 – 2026-03-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-04-01 – 2025-03-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-04-01 – 2023-03-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2021-04-01 – 2022-03-31
Verklig huvudman tillagd
2026-07-23
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Dalia Armaliene
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-07-20
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
46712
Tidigare huvudbransch
45110
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47811
Tidigare branscher
45191
Omsättning ändras
2025-10-21
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2025-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 117217
Årsresultatet ändrat
2025-10-21
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2025-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 7647
Balansräkning ändrad
2025-10-21
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01 - 2025-04-01
Värde: 54923
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-10-21
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01 - 2025-04-01
Värde: 9639
Gammalt värde: N/A
Årsredovisning tillagd
2025-10-15
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-04-01 – 2025-03-31
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2024-10-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01 - 2024-04-01
Värde: 31194
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01 - 2024-04-01
Värde: 10166
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-10-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 8076
Omsättning ändras
2024-10-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 93419
Balansräkning ändrad
2023-12-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-04-01 - 2023-04-01
Värde: 46772
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-12-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-04-01 - 2023-04-01
Värde: 4879
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-12-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 70558
Årsresultatet ändrat
2023-12-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 3974