Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Brattby Sågverks AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Brattby Sågverks AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "sågning av trä" och grundades 1990. Företaget har sitt säte i Vännäs. Under 2024 uppgick omsättningen till 142,47 Mkr, en ökning med 30,00 Mkr jämfört med föregående år. Brattby Sågverks AB redovisade en vinstmarginal på 13% och ett resultat på 18,41 Mkr. Brattby Sågverks AB hade i genomsnitt 32 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Brattby Sågverks AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.984. Ojusterad andel = 0.984.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.47.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.70.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.21.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.61.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 81.69%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 5.75.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 54.28 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 3.13.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 7.26%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 7.92%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 503.97.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 11.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anne Marie Bergstrand (47 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (6)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av Bergstrand, Anne Marie Bergstrand, Carl-Mikael

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Brattby Sågverks AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Brattby Trading AB.
Brattby Sågverks AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
142,47 Mkr
32
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
11,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
23,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
15,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,84 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
35,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
18,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
8,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
41,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
142,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
112,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
149,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
3,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
4,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
32 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
32 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
32 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
944 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
352,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
170,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
722,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
18,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
37,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
143,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
114,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
150,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
11,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 23,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
15,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,84 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 35,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
18,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 41,52 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
142,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 112,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 149,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
3,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
4,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
32 . Oförändrat jämfört med föregående år 32 . Oförändrat jämfört med föregående år 32 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
944 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
352,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 170,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 722,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
18,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 37,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
143,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 114,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 150,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
16111
Tidigare huvudbransch
16101
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
16112
Tidigare branscher
16102
Vinsten ändrad
2025-07-29
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 18410
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-29
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 250763
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 142469
Årsresultatet ändrat
2025-07-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 11288
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Moderbolag ändrat
2024-11-26
Moderbolaget har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-08-20
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 237836
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-20
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 6241
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-13
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5447
Omsättning ändras
2024-08-13
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 112466
Bransch har tagits bort
2024-02-27
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 38110
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-02-27
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 02200
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-02-27
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 16102
Primär: Nej
Ny styrelsemedlem
2024-01-16
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Brännström, Erik Bo Joel
Personnummer: 19820501-****
Roller: Civilrevisor
Giltig från: 2024-01-08
Ny styrelsemedlem
2024-01-16
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Bright Norr AB
Organisationsnummer: 559170-9869
Roller: Revisor
Giltig från: 2024-01-08
Styrelsemedlem borttagen
2024-01-16
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Nordgren, Karin Sofie
Personnummer: 19900802-****
Roller: Civilrevisor
Giltig från: 2020-11-17
Styrelsemedlem borttagen
2024-01-16
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Ernst & Young Aktiebolag
Organisationsnummer: 556053-5873
Roller: Revisor
Giltig från: 2020-11-17
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 236148
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 37150
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-08-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 149114
Årsresultatet ändrat
2023-08-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 23134