Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Brandt Personbilar I Alingsås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Brandt Personbilar I Alingsås AB grundades år 1969. Under 2022 uppgick omsättningen till 452,09 Mkr, en ökning med 54,46 Mkr jämfört med föregående år. Brandt Personbilar I Alingsås AB redovisade en vinstmarginal på 6% och ett resultat på 28 Mkr. Brandt Personbilar I Alingsås AB hade i genomsnitt 65 anställda under året. Under 2022 minskade antalet anställda med 6% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Brandt Personbilar i Alingsås AB, Årsredovisning 2022

Sammanfattning av finansiella nyckeltal (sidor 2-3)

  • Nettoomsättning: Bolaget har haft en ökning i nettoomsättningen med ca 13,7% från föregående år, från 397 637 tkr till 452 093 tkr.
  • Rörelseresultat: Resultatet har förbättrats från 16 072 tkr till 22 169 tkr, vilket indikerar ökad effektivitet eller förbättrad bruttomarginal.
  • Balansomslutning: Minskad från 161 940 tkr till 112 780 tkr, vilket kan bero på avyttring av tillgångar eller minskade fordringar och varulager.
  • Soliditet: Soliditeten har minskat från 61% till 50%, vilket tyder på en ökad skuldsättning eller minskat eget kapital i förhållande till totala tillgångar.
  • Avkastning på totalt kapital: Förbättrad från 13% till 24%.
  • Avkastning på eget kapital: Har ökat markant från 19% till 36%, vilket indikerar högre lönsamhet på aktieägarnas investeringar.

Resultaträkning (sida 4)

  • Nettoomsättning: Ökning av nettoomsättningen med ca 13,7%.
  • Rörelseresultat: En markant förbättring framförallt genom bättre marginaler och kontroll på kostnader.
  • Personalkostnader: Dessa har minskat något marginellt men ligger kvar på en hög nivå, vilket tyder på en stabil personalstyrka.
  • Nettovinst: Årets nettovinst har kraftigt ökat från 15 028 tkr till 23 238 tkr.

Balansräkning (sidor 5-6)

  • Omsättningstillgångar: En markant minskning i varulager och kortfristiga fordringar från föregående år, vilket kan tyda på effektivare lagerhantering och förbättrad likviditet.
  • Eget kapital: Nederst på balansräkningen ser vi en minskning i fritt eget kapital beroende på utdelning på totalt 65 000 tkr.
  • Skulder: Kortfristiga skulder har minskat något, vilket kan indikera bättre kontroll över kortfristiga förpliktelser.

Kassaflödesanalys (sida 7)

  • Löpande verksamhet: Starkt kassaflöde från den löpande verksamheten på 36 281 tkr.
  • Investeringar: Minskade investeringar i materiella anläggningstillgångar och en ökning i avyttring av samma, vilket har lett till ett positivt kassaflöde på 10 150 tkr inom investeringsverksamheten.
  • Finansieringsverksamhet: En betydande utdelning på 65 000 tkr har påverkat finansieringsverksamhetens kassaflöde negativt.

Förvaltningsberättelse (sidor 2-3)

  • Förändringar i verksamheten: Bolaget bytte ägare 2023-01-02 vilket också inkluderade ett namnbyte.
  • Marknad och framtid: Stabil efterfrågan på både nybils- och begagnathandel, med osäkra leveranstider på nya bilar. Bolaget förväntar sig bättre tillgång till nya bilar under kommande år och elektrifiering av fordonsparken ses som en viktig aspekt för framtida tillväxt.

Hållbarhet och risker

  • Elektrifiering: Elektrifiering förväntas fortsätta, men bolaget pekar på utmaningar relaterade till ökad volym och infrastrukturkrav för el.
  • Agentavtal: Kommande agentavtal kan påverka affärsmodellen, med osäkra framtida detaljer.
  • Hållbarhetsinitiativ: ISO 9001 & ISO 14001 certifieringar på plats vilket visar att bolaget arbetar systematiskt med hållbarhet och kvalitet.

Slutsats

Brandt Personbilar i Alingsås AB har haft ett starkt år med förbättrad omsättning, rörelseresultat och nettovinst. En betydande utdelning har dock påverkat det fria egna kapitalet. Soliditeten har minskat, vilket kan vara ett tecken på ökad risk, men den är fortfarande på en acceptabel nivå. Företagets investeringar och fokus på elektrifiering bör ses som positiva steg inför framtida tillväxt. Det är också värt att notera att bolaget bytte ägare efter balansdagen, vilket kan påverka framtida strategi och verksamhet.

Den samlade bedömningen är att bolaget har en stark finansiell ställning men att de bör hålla extra koll på sin soliditet och skuldsättning framöver, samtidigt som de fortsätter att anpassa sig efter marknadsförändringar och teknologiska skiften.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Brandt Personbilar I Alingsås AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.15.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.59.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.21.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.72.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -48.53%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 49.63%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.43.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.62.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 19.59 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 5.14%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 22.30.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 5.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Björn Stanley Brandt (70 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Sten Harris Brandt (70 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (7)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Brandt Personbilar I Alingsås AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Wilcer AB.
Brandt Personbilar I Alingsås AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,40 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
8,35 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
452,09 Mkr
65
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
23,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
15,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
19,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
22,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
16,07 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
17,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
28,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
22,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
24,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
452,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
397,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
362,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
6,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
5,10 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
6,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
6,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
5,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
5,85 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
65 . Minskat jämfört med föregående år
2021
69 . Ökat jämfört med föregående år
2020
62 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
821 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
504 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
357,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
217,80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
320,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
20,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
23,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
452,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
398,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
362,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
23,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 19,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
22,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 16,07 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 17,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
28,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 22,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 24,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
452,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 397,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 362,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
6,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,10 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,53 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
6,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,85 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
65 . Minskat jämfört med föregående år 69 . Ökat jämfört med föregående år 62 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
821 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 504 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
357,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 217,80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 320,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 20,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 23,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
452,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 398,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 362,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Huvudkontor ändrat
2024-12-17
Huvudkontorets adress har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-17
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-16
Ny adress
Gammal adress
Stråhles Allé 6 44132 Alingsås
44132 Västra Götaland SE
Moderbolag ändrat
2024-10-01
Moderbolaget har ändrats
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-12-19
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för F-Skatt
2023-12-19
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2023-12-19
Organisationen har avregistrerats för moms
Status ändrad
2023-12-19
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress rättad
2023-12-19
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 28000
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 112780
Gammalt värde: N/A
Huvudkontor ändrat
2023-10-17
Huvudkontorets adress har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-09-19
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-09-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 452093
Årsresultatet ändrat
2023-09-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 23238