Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Branäsgruppen Snötillverkning AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Branäsgruppen Snötillverkning AB är ett aktiebolag som grundades år 2006 och är verksamt inom "Diverse övrig tillverkning". Under 2023 uppgick omsättningen till 18,40 Mkr, en minskning med 8,85 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 2% och resultatet till 395 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Årsredovisning för Branäsgruppen Snötillverkning AB

Sammanfattning

Branäsgruppen Snötillverkning AB är ett helägt dotterbolag till Branäsgruppen AB. Företaget producerar konstsnö som sedan säljs till andra bolag inom koncernen för användning i alpina miljöer. Företaget är beläget i Ulricehamn och dess räkenskapsår sträcker sig från den 1 september 2022 till den 31 augusti 2023.

Resultaträkning

Intäkter och Kostnader:

  • Nettoomsättningen för räkenskapsåret 2022/23 var 18,398 TSEK, en minskning från föregående års 27,244 TSEK.
  • De övriga rörelseintäkterna ökade markant från 130 TSEK till 7,324 TSEK.
  • Rörelsekostnaderna uppgick till 25,334 TSEK, en minskning från föregående års 27,421 TSEK.
  • Rörelseresultatet förbättrades från -47 TSEK till 388 TSEK.

Finansiella Poster:

  • Finansnettot var marginellt positivt, förbättrat från 0 TSEK till 7 TSEK.
  • Resultat efter finansiella poster uppgick till 396 TSEK, vilket är en klar förbättring från föregående års -47 TSEK.

Bokslutsdispositioner:

  • Företaget mottog inga koncernbidrag men lämnade ett koncernbidrag på 300 TSEK.
  • Resultatet före skatt uppgick således till 95 TSEK jämfört med föregående års 28 TSEK.

Balansräkning

Tillgångar:

  • Kortfristiga fordringar minskade något, från 3,359 TSEK till 3,204 TSEK.

Skulder och Eget Kapital:

  • Eget kapital ökade från 266 TSEK till 361 TSEK.
  • Kortfristiga skulder minskade från 3,093 TSEK till 2,843 TSEK.

Soliditet:

  • Soliditeten förbättrades från 7,9 % till 11,3 %, vilket visar på en stärkt finansiell ställning även om den ännu är på en relativt låg nivå.

Nyckeltal och Tecken på Lönsamhet

Nyckeltal:

  • Nettoomsättning: Minskning med cirka 32 % jämfört med föregående år.
  • Resultat efter finansiella poster: Klar förbättring, från -47 TSEK till 396 TSEK.
  • Soliditet: Ökning från 7,9 % till 11,3 %.

Analys

Företaget har sett en betydande minskning i nettoomsättningen, vilket kan indikera en minskad efterfrågan eller eventuellt prissänkningar inom koncernen. Trots intäktsminskningen lyckades företaget öka sitt rörelseresultat och resultat efter finansiella poster, vilket tyder på effektiva kostnadsreduceringar.

Soliditeten har förbättrats men är fortfarande på låg nivå. Detta beror på att företagets egna kapital är relativt litet i förhållande till dess totala tillgångar och skulder, vilket innebär att företaget skulle behöva stärka sitt kapital ytterligare för att förbättra sin finansiella stabilitet.

Slutsats och Rekommendationer

Branäsgruppen Snötillverkning AB har lyckats förbättra sitt resultat trots en minskning i omsättningen. För att ytterligare stärka sin finansiella ställning bör företaget fokusera på att öka sin nettoomsättning och fortsätta effektiva kostnadsbesparingar. En förbättrad soliditet skulle också vara önskvärd för att säkerställa långsiktig finansiell stabilitet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Branäsgruppen Snötillverkning AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
12
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 7.33.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 7.88.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 11.27%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.13.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.52%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.31.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.13.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 35.71%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Carl Oscar Mikael Rundblom (70 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av ledamöterna Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Branäsgruppen Snötillverkning AB ingår i en koncern med totalt 28 bolag. Moderbolaget är Branäsgruppen AB.
Branäsgruppen Snötillverkning AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
521,48 Mkr
221
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
382,90 Mkr
126
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
8,26 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
18,40 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
130,55 Mkr
62
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
388 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
388 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
18,40 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
27,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
23,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
7 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
7,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
130 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
395 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
25,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
27,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
24,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 28 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
388 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
388 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
18,40 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 27,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 23,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
7 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
7,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 130 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
395 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
25,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 27,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 24,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2025-01-21
Moderbolaget har ändrats
Status ändrad
2024-07-16
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för moms
2024-07-09
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-07-09
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2024-07-09
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Vinsten ändrad
2024-02-27
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 395
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-02-27
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 3204
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-02-20
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 18398
Årsresultatet ändrat
2024-02-20
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 95
Organisationens adress rättad
2024-02-20
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-20
Organisationens adress har rättats
Styrelsemedlem borttagen
2023-12-26
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Nyström, Jan Lennart
Personnummer: 19650619-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2017-10-05
Ny styrelsemedlem
2023-12-26
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Kock, Elin Kristina
Personnummer: 19780628-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2023-12-19