Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Barfelds Motor AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Barfelds Motor AB är ett aktiebolag som grundades år 2007 och är verksamt inom "Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar". Företaget har sitt säte i Handen. Under 2025 uppgick omsättningen till 2,40 Mkr, en ökning med 2,00 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Barfelds Motor AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Under 2025 ökade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 47 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Barfelds Motor AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 20.74.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 33.79.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.43.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 2.87%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.03.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.03.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.86.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.52%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 18.22 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 52.05%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.70.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Karl-Göran Benny Barfeld (48 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Barfelds Motor AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är M.i.a Multi Invest Assets AB.
Barfelds Motor AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,40 Mkr
2

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
12,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−1,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
25 kr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
33,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−614 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−2,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
33,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−614 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−2,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
2,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
400,69 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
- . Trend saknas
2024
197 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
493 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
400,69 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
750,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
303,08 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
449,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
299,64 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
2 . Ökat jämfört med föregående år
2024
1 . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
1,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
303,08 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
6,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−1,3 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
21,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−1,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−2,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
12,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 25 kr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
33,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −614 kr . Ökat jämfört med föregående år −2,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
33,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −614 kr . Ökat jämfört med föregående år −2,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
2,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 400,69 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas 197 kr . Minskat jämfört med föregående år 493 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 400,69 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
750,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 303,08 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
449,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 299,64 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 303,08 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
6,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,3 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
21,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −2,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

F-skatt registrerad
2025-12-24
Organisationen har registrerats för F-skatt.
Status: F-skatt registrerad
Beskrivning: Organisationen är registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-12-12
Primär bransch ändrad
2025-12-24
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
95311
Tidigare huvudbransch
85690
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-24
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
93199
Tidigare branscher
Ingen uppgift.
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
85690
Tidigare huvudbransch
85600
Årsredovisning tillagd
2025-11-27
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-05-01 – 2025-04-30
Antal anställda har ändrat
2025-11-27
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
F-skatt avregistrerad
2025-10-07
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-09-26
Vinsten ändrad
2024-12-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: -1
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-12-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 404
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-12-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: -1
Omsättning ändras
2024-12-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 401
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-04-09
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-12-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 28
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-12-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: -2
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-12-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2023-12-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: