Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Ajour Brandsäkerhet AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Ajour Brandsäkerhet AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik" och grundades 2012. Under 2024 uppgick omsättningen till 2,15 Mkr, en minskning med 433 Tkr jämfört med föregående år. Ajour Brandsäkerhet AB redovisade en vinstmarginal på 21% och ett resultat på 458 Tkr. Ajour Brandsäkerhet AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 47 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Ajour Brandsäkerhet AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.58.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.36.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.44.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 92.86 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 69.36%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.78.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.24.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.78.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 100.22%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 20.84%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 66.43.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 22.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner har förhöjda bolagsengagemang.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Lars Thomas Karlsson (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Erik Gunnar Hansson (31 år)
Huvudansvarig revisor
Next Security Group AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Ajour Brandsäkerhet AB ingår i en koncern med totalt 15 bolag. Moderbolaget är Next Security Group AB.
Ajour Brandsäkerhet AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
9,38 Mkr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
11,44 Mkr
5
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,15 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,21 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
28,10 Mkr
13
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
35,60 Mkr
14
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
30,38 Mkr
36
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
42,92 Mkr
27
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
44,84 Mkr
23
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
46,15 Mkr
28
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,06 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,27 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
8,49 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
5,63 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
12,58 Mkr
7

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
397 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
309,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
465 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
520 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
398,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
465 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
520 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
398,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
2,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
2,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,59 Mkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
4,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
1,64 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
397 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
458 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
510 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
393,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
2,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,34 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 397 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 309,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
465 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 520 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 398,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
465 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 520 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 398,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
2,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,59 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 4,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas 1,64 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 397 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
458 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 510 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 393,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,34 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

E-postadress borttagen
2026-07-01
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Närstående uppdaterad
2026-02-25
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Next Security Group AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2024-07-19
Tidigare uppgift
Namn: Next Safety Group AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2024-07-19
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-12-31
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2025-12-30
Avregistrerad för moms
2025-12-31
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2025-12-30
F-skatt avregistrerad
2025-12-31
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-12-19
Adress uppdaterad
2025-12-31
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-30
Ny adress
Västra Götalands Län Mölndal
Tidigare adress
Importgatan 20
42246 Hisings Backa
Västra Götaland
Göteborg
SE
Bolagsverkets status ändrad
2025-12-17
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Ny statuskod: 41
Tidigare status: Fusion godkänd
Tidigare statuskod: 45
Gäller från: 2025-12-15
Organisationsstatus ändrad
2025-12-17
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Upplöst efter fusion
Gäller från: 2025-12-15
Tidigare status: Fusion godkänd
Bolagsverkets status ändrad
2025-11-26
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Fusion godkänd
Ny statuskod: 45
Tidigare status: Under fusion
Tidigare statuskod: 40
Gäller från: 2025-11-24
Organisationsstatus ändrad
2025-11-26
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Fusion godkänd
Gäller från: 2025-11-24
Tidigare status: Under fusion
Vinsten ändrad
2025-08-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 458
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1295
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2154
Årsresultatet ändrat
2025-07-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 449
Moderbolag ändrat
2024-08-06
Moderbolaget har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-07-02
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1071
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-02
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 510
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-06-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 397
Omsättning ändras
2024-06-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2587
Organisationens adress har ändrats.
2024-01-23
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-01-22
Ny adress
Importgatan 20 42246 Hisings Backa
42246 Västra Götaland SE
Gammal adress
Flöjelbergsgatan 8 43137 Mölndal
43137 Västra Götaland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-01-23
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-01-22
Ny adress
Importgatan 20 42246 Hisings Backa
42246 Västra Götaland SE
Gammal adress
Flöjelbergsgatan 8 43137 Mölndal
43137 Västra Götaland SE
Ny styrelsemedlem
2024-01-16
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Kronberg, Alexandra Maria
Personnummer: 19890110-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-01-08
Ny styrelsemedlem
2024-01-16
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Henricson, Robert Olof Daniel
Personnummer: 19800211-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2024-01-08
Styrelsemedlem borttagen
2024-01-16
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Borehäll, Ewa Christin Veronica
Personnummer: 19660501-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2012-08-21
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Kontaktinformation ändrad
2024-01-16
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19800211-****
Namn: Henricson, Robert Olof Daniel
Gammal information
Org.nr.: 19640104-****
Namn: Borehäll, Lars Anders Gunnar
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 897
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 393
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2334
Årsresultatet ändrat
2023-07-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 310