Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Marberg & Westman Invest AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Marberg & Westman Invest AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning" och grundades 2019. Företaget har sitt säte i Kungälv. Under 2025 uppgick omsättningen till 998,19 Tkr, en minskning med 2,80 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Under 2025 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Marberg & Westman Invest AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
18
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 523.34.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 455.85.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.00.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -67.12.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -4.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 99.83%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 247.45.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 456.21.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 6.12 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 402.30%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2716.63%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Karl Anders Linus Westman (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Emil Carl-Gustav Marberg (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Marberg & Westman Invest AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Marberg & Westman Invest AB har 2 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
998,19 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
49,56 Mkr
9
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
22,17 Mkr
5

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
27,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−41,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
190,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−41,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−41,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
190,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−41,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
998,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
10,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
7,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,85 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
797,52 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
797,52 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
1,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
740,65 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
3 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
998,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
895,55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,22 Mkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
27,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
27,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−41,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 190,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −41,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−41,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 190,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −41,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
998,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
10,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,85 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 797,52 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 797,52 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 1,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 740,65 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 3 . Oförändrat jämfört med föregående år 3 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
998,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 895,55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,22 Mkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
27,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2026-04-08
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
64993
Tidigare huvudbransch
74990
Avregistrerad för moms
2026-04-08
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2026-04-07
Årsredovisning tillagd
2025-12-24
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-10-01 – 2025-09-30
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
74990
Tidigare huvudbransch
74900
Vinsten ändrad
2025-01-28
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-10-01 - 2024-10-01
Värde: 2719
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-01-28
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-10-01 - 2024-10-01
Värde: 6311
Gammalt värde: N/A
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-01-21
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Omsättning ändras
2025-01-21
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-09-01
Varaktighet: 12
Värde: 3796
Årsresultatet ändrat
2025-01-21
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-09-01
Varaktighet: 12
Värde: 2687
Dotterbolag tillagt
2024-01-23
Ett nytt dotterbolag har lagts till
Vinsten ändrad
2024-01-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2023-10-01
Värde: 3660
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-01-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2023-10-01
Värde: 8252
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-01-16
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2024-01-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01
Varaktighet: 9
Värde: 2393
Årsresultatet ändrat
2024-01-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01
Varaktighet: 9
Värde: 3660
Organisationens namn ändrat
2023-09-19
Organisationens namn har ändrats