Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Hmt & Flatås Måleri AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Hmt & Flatås Måleri AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2016 och har verksamhet inom "måleriarbeten". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2026 uppgick omsättningen till 25,22 Mkr, en ökning med 2,43 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 4% och resultatet efter finansiella poster till 966,46 Tkr. Hmt & Flatås Måleri AB hade i genomsnitt 31 anställda under året. Under 2026 ökade antalet anställda med 41% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Hmt & Flatås Måleri AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.902. Ojusterad andel = 0.902.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 6.49.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 125.81.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 0.79%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.10.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.23.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 48.34 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.09.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 102.58%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.88%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 14.41.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 4.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Daniel Tony Kenneth Tapper (39 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (6)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Tapper, Daniel Tony Kenneth Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Hmt & Flatås Måleri AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Hmt & Flatås Måleri AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
25,22 Mkr
31
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
7,56 Mkr
8

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
727,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
−2,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−42,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
−1,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−670,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
−1,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−670,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
25,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
22,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
28,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
242 kr . Minskat jämfört med föregående år
2025
4,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
78 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
813,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
1,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
609,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
579,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
535,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
481,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
662,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
579,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
31 . Ökat jämfört med föregående år
2025
22 . Minskat jämfört med föregående år
2024
26 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
−502,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
−1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
496,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
18,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
12,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
13,93 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
23,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
−122,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−1,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
966,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
−2,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−606,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
24,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
21,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
28,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
727,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −2,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −42,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −1,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −670,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −1,8 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −670,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
25,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 22,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 28,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
242 kr . Minskat jämfört med föregående år 4,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 78 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
813,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
609,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 579,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 535,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
481,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 662,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 579,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
31 . Ökat jämfört med föregående år 22 . Minskat jämfört med föregående år 26 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
−502,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,2 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 496,99 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
18,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 12,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 13,93 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
23,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −122,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −1,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
966,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −2,7 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −606,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
24,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 21,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 28,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-10-29
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2026-01-01 – 2026-08-31
Antal anställda har ändrat
2026-10-29
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-09-24
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning tillagd
2026-09-21
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Adress uppdaterad
2026-09-02
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-09-02
Ny adress
Stockholm
SE
Tidigare adress
Traneredsvägen 43
42677 Västra Frölunda
Västra Götaland
Göteborg
SE
E-postadress borttagen
2026-08-27
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Närstående tillagd
2026-08-20
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Daniel Tony Kenneth Tapper
Roll: Styrelse
Gäller från: 2026-08-18
Närstående borttagen
2026-08-20
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Ulf Sonny Bäckfalk
Roll: Styrelse
Gäller från: 2020-03-16
Gäller till: 2026-08-17
Närstående borttagen
2026-08-20
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Lars Magnus Härsjö
Roll: Ordförande
Gäller från: 2022-11-23
Gäller till: 2026-08-17
Närstående borttagen
2026-08-20
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Jeanette Elise Katarina Härsjö
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-11-23
Gäller till: 2026-08-17
Närstående borttagen
2026-08-20
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Annika Elisabet Olofsson
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-11-23
Gäller till: 2026-08-17
Närstående tillagd
2026-08-20
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Ulf Sonny Bäckfalk
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-08-18
Närstående tillagd
2026-08-20
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Sebastian Anders Ingvar Werner
Roll: Styrelse
Gäller från: 2026-08-18
Närstående tillagd
2026-08-20
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Daniel Tony Kenneth Tapper
Roll: Ordförande
Gäller från: 2026-08-18
Närstående tillagd
2026-08-20
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Per-Olof Hamnefjäll Hamrén
Roll: Styrelse
Gäller från: 2026-08-18
Adress uppdaterad
2026-08-20
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-08-20
Ny adress
Kivra: 559086-3352
10631 Stockholm
Stockholm
Sigtuna
SE
Tidigare adress
Traneredsvägen 43
42677 Västra Frölunda
Västra Götaland
Göteborg
SE
Organisationens namn uppdaterat
2026-08-20
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Hmt & Flatås Måleri AB
Registrerat som: HMT & Flatås Måleri AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Flatås Måleri AB
Typ: OFFICIAL
Firmateckning ändrad
2026-08-20
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Tapper, Daniel Tony Kenneth Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna suppleanterna
Verklig huvudman borttagen
2026-07-11
En verklig huvudman har tagits bort från organisationen.
Namn: Lars Magnus Härsjö
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2020-09-28
Gäller till: 2026-07-07
Verklig huvudman tillagd
2026-07-11
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Daniel Tony Kenneth Tapper
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-07-08
Verklig huvudman borttagen
2026-07-11
En verklig huvudman har tagits bort från organisationen.
Namn: Ulf Sonny Bäckfalk
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2020-09-28
Gäller till: 2026-07-07
Bolagsverkets status ändrad
2026-06-17
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Aktiv
Ny statuskod: 0
Tidigare status: Under fusion
Tidigare statuskod: 49
Gäller från: 2026-06-15
Organisationsstatus ändrad
2026-06-17
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Aktiv
Gäller från: 2026-06-15
Tidigare status: Under fusion
Bolagsverkets status ändrad
2026-04-10
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Under fusion
Ny statuskod: 49
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2026-03-23
Organisationsstatus ändrad
2026-04-10
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Under fusion
Gäller från: 2026-03-23
Tidigare status: Aktiv
E-postadress tillagd
2026-04-09
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-04-09
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Vinsten ändrad
2025-07-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -606
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 8572
Gammalt värde: N/A
Ny styrelsemedlem
2025-07-08
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Lindström, Karin Christina
Personnummer: 19831119-****
Roller: Civilrevisor
Giltig från: 2025-06-30
Ny styrelsemedlem
2025-07-08
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Frejs Revisorer AB
Organisationsnummer: 556564-6451
Roller: Revisor
Giltig från: 2025-06-30
Styrelsemedlem borttagen
2025-07-08
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Forsberg, Claes Göran
Personnummer: 19580313-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2020-05-05
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 28196
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -43
Arbetsställe ändrat
2024-08-13
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-06-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 7259
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2045
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-06-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1587
Omsättning ändras
2024-06-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 32448
Arbetsställe ändrat
2024-06-04
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-13
Organisationens adress har rättats