Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Stockholm Sweden Beauty AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Stockholm Sweden Beauty AB är ett aktiebolag som grundades år 2014 och är verksamt inom "Partihandel med parfym och kosmetika". Företaget har sitt säte i Norrtälje. Under 2025 uppgick omsättningen till 374,61 Tkr, en minskning med 184,41 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 25%.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Stockholm Sweden Beauty AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
8
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.20.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.267. Ojusterad andel = 0.267.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.72.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -2.80.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -55.42%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -1.26.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.69.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -152.38%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -86.80%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -9.12.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -46.00%.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.00.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 1.45 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jenny Törnros (45 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Stockholm Beauty

Registreringsnummer:
529910
Ansökningsdatum:
2015-10-28
Registreringsdatum:
2016-02-11
Reg. utgång:
2026-02-11
Typ:
Ordmärke

Fancy Pancy

Registreringsnummer:
529912
Ansökningsdatum:
2015-10-28
Registreringsdatum:
2016-02-11
Reg. utgång:
2026-02-11
Typ:
Ordmärke

Registreringsnummer:
538608
Ansökningsdatum:
2016-05-25
Registreringsdatum:
2017-03-22
Reg. utgång:
2027-03-22
Typ:
Figurmärke

Tanify

Registreringsnummer:
543569
Ansökningsdatum:
2017-10-04
Registreringsdatum:
2018-01-23
Reg. utgång:
2028-01-23
Typ:
Ordmärke

Norrtälje Kliniken

Registreringsnummer:
618907
Ansökningsdatum:
2021-11-19
Registreringsdatum:
2021-12-03
Reg. utgång:
2031-11-19
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Stockholm Sweden Beauty AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Stockholm Sweden Beauty AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
374,61 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
163,60 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−167,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−485,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−134,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−95,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−257,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−101,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−95,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−257,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−101,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
374,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
559,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
734,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
512 kr . Ökat jämfört med föregående år
2024
9 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
65 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
734,79 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
443,89 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
45,59 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
1,46 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
292 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
140,18 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
181,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
443,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
−134,4 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−167,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−485,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−134,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
376,06 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
735,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−167,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −485,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −134,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−95,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −257,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −101,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−95,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −257,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −101,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
374,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 559,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 734,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
512 kr . Ökat jämfört med föregående år 9 kr . Minskat jämfört med föregående år 65 kr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 734,79 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 443,89 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 45,59 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
1,46 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 292 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
140,18 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 181,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 443,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas −134,4 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−167,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −485,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −134,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
376,06 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 735,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-07-02
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
96220
Tidigare branscher
96022
Vinsten ändrad
2025-07-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -485
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 301
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 559
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -485
Organisationens adress rättad
2025-07-08
Organisationens adress har rättats
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-05-27
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Organisationens adress rättad
2025-03-11
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress har ändrats.
2025-01-14
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-01-13
Ny adress
Luntmakargatan 64 11351 Stockholm
11351 Stockholm SE
Gammal adress
Backtorpshöjden 24 76197 Norrtälje
76197 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-09-17
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-09-16
Ny adress
Backtorpshöjden 24 76197 Norrtälje
76197 Stockholm SE
Gammal adress
Luntmakargatan 64 11351 Stockholm
11351 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-07-30
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-07-29
Ny adress
Backtorpshöjden 24 76197 Norrtälje
76197 Stockholm SE
Gammal adress
Årstavägen 49 12054 Årsta
12054 Stockholm SE
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 888
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -134
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -134
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 735
Organisationens adress rättad
2024-07-16
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1077
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -375
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1494
Årsresultatet ändrat
2023-07-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -235