Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Ester Capital AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Ester Capital AB är ett aktiebolag som grundades år 2014 och är verksamt inom "Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik". Företaget har sitt säte i Norrköping. Under 2024 uppgick omsättningen till −2 kr. Ester Capital AB redovisade en vinstmarginal på 108% och ett resultat på 1,55 Mkr. Under 2024 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Ester Capital AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 25.04.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.011. Ojusterad andel = 0.011.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 16.69.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.22.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -77106500.00%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -2117100.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 81.90%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.30.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 487.76.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 35.55%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 5.70.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kerime Külen (59 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Ester Capital AB ingår i en koncern med totalt 6 bolag. Ester Capital AB har 4 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
−2 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
805,96 Tkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
1,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−31,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−306,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
42,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−24,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−544,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
42,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−24,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−544,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
−2 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
−2 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−3 kr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
3,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,38 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
−2 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−3 kr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
231,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,64 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
41,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
31,30 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
42,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
231,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
42,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
231,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,64 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
−31,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−306,3 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
1,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−29,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−581,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
42,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
231,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
1,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −31,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −306,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
42,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −24,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −544,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
42,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −24,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −544,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
−2 kr . Oförändrat jämfört med föregående år −2 kr . Ökat jämfört med föregående år −3 kr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
3,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 5,38 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas −2 kr . Ökat jämfört med föregående år −3 kr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 231,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2,64 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 41,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 31,30 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
42,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 231,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
42,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 231,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2,64 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas −31,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −306,3 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
1,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −29,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −581,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
42,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 231,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Avregistrerad som arbetsgivare
2025-11-11
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2025-11-10
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-11-04
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2025-10-22
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag och andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultation inom fastighets- och byggbranschen, äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag och andra bolag och därmed förenlig verksamhet.
Organisationens namn ändrat
2025-10-21
Organisationens namn har ändrats
E-postadress borttagen
2025-10-21
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Organisationens namn uppdaterat
2025-10-15
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Ester Capital AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Gabriel Külen Investment AB
Typ: OFFICIAL
Organisationens adress har ändrats.
2025-10-14
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-10-06
Ny adress
Hospitalsgatan 11 60227 Norrköping
60227 Östergötland SE
Gammal adress
Heleneborgsgatan 41 60209 Norrköping
60209 Östergötland SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-10-14
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-10-06
Ny adress
Hospitalsgatan 11 60227 Norrköping
60227 Östergötland SE
Gammal adress
Heleneborgsgatan 41 60209 Norrköping
60209 Östergötland SE
Adress uppdaterad
2025-10-07
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-10-06
Ny adress
Hospitalsgatan 11
60227 Norrköping
Östergötland
Norrköping
SE
Tidigare adress
Heleneborgsgatan 41
60209 Norrköping
Östergötland
Norrköping
SE
Vinsten ändrad
2025-08-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1553
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 7180
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Årsresultatet ändrat
2025-07-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1542
Dotterbolag tillagt
2024-10-22
Ett nytt dotterbolag har lagts till
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 5912
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -29
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -32
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 5591
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -581
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-07-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -306
Omsättning ändras
2023-07-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: