Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2022-06-10

Om Mjölkmedia Sverige AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Mjölkmedia Sverige AB grundades år 2007. Under 2019 uppgick omsättningen till 2,90 Mkr, en minskning med 7,18 Mkr jämfört med föregående år. Under 2019 försämrades vinstmarginalen med 23%.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Mjölkmedia Sverige AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
6
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
16
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.741. Ojusterad andel = 0.741.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 26.14.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -16.37.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 3.68%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.01.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.76.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 578.07 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.76.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -63.06%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -24.80%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -13.96.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -23.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Kjell Gudmund Lundholm (76 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas ensam av likvidatornRegistrerad kvalificerad revisor saknas.

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

EN SVENSK KO

Registreringsnummer:
407923
Ansökningsdatum:
2009-10-05
Registreringsdatum:
2009-11-27
Reg. utgång:
2029-11-27
Typ:
Figurmärke

DEN SVENSKA KOSSAN

Registreringsnummer:
409314
Ansökningsdatum:
2009-10-21
Registreringsdatum:
2010-02-12
Reg. utgång:
2020-02-12
Typ:
Figurmärke

HIMLAMJÖLK

Registreringsnummer:
501519
Ansökningsdatum:
2011-07-06
Registreringsdatum:
2011-11-04
Reg. utgång:
2021-11-04
Typ:
Ordmärke

Crème de la crème Crème Fraiche, 42 % fett, kokbar, 2 dl 42 % EN SVENSK KO

Registreringsnummer:
533750
Ansökningsdatum:
2016-07-07
Registreringsdatum:
2016-08-11
Reg. utgång:
2026-08-11
Typ:
Figurmärke

ETT SVENSKT KÖK RÅVARA URSPRUNG TRADITION KVALITET KUNSKAP

Registreringsnummer:
543648
Ansökningsdatum:
2017-09-29
Registreringsdatum:
2018-01-25
Reg. utgång:
2028-01-25
Typ:
Figurmärke

Gott på minuten

Registreringsnummer:
544803
Ansökningsdatum:
2017-11-06
Registreringsdatum:
2018-03-22
Reg. utgång:
2028-03-22
Typ:
Figurmärke

Prästens Ost

Registreringsnummer:
550346
Ansökningsdatum:
2018-11-05
Registreringsdatum:
2019-01-07
Reg. utgång:
2029-01-07
Typ:
Ordmärke

Yoghurt CREMÉ GOURMÉ

Registreringsnummer:
600420
Ansökningsdatum:
2019-01-23
Registreringsdatum:
2019-02-28
Reg. utgång:
2029-01-23
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Mjölkmedia Sverige AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Mjölkmedia Sverige AB har 1 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,90 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2019, 2018, 2017
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2019
−718 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
−38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
195 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2019
−670 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
118 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2019
−670 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
118 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2019
2,90 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
10,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
12,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
4 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2019
- . Trend saknas
2018
898 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
282 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2019
−718 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
−38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2019
2,90 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
10,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
12,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2019 2018 2017
Nettoresultat
−718 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 195 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−670 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 118 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−670 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 118 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
2,90 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 12,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 4 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas 898 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 282 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−718 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,90 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 12,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Dotterbolag borttaget
2025-01-21
Ett dotterbolag har avregistrerats