Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Fastighets AB Enköpingsvägen

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Fastighets AB Enköpingsvägen är ett aktiebolag som är verksamt inom "uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler" och grundades 1995. Företaget har sitt säte i Järfälla. Under 2024 uppgick omsättningen till 20,22 Mkr, en minskning med 1,15 Mkr jämfört med föregående år. Fastighets AB Enköpingsvägen redovisade en vinstmarginal på 122% och ett resultat på 12,13 Mkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Koncern

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Fastighets AB Enköpingsvägen och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.716. Ojusterad andel = 0.716.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.12.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -10.62.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.58.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.53.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.80.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 63.30%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.18.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.18.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 30.74%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 658.25%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 57.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner är engagerade i många bolag.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Fastighets AB Enköpingsvägen ingår i en koncern med totalt 17 bolag. Fastighets AB Enköpingsvägen har 16 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
20,22 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
20,87 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
16,37 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
31,28 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
15,33 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
28,23 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
29,15 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
28,16 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
19,88 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
23,08 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
25,46 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
18,15 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
18,04 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,81 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,08 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
61,54 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
21,67 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
133,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
108,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
15,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
11,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
13,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
15,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
15,97 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
17,55 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
19,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
20,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
21,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
24,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
15,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
12,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
8,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
1,43 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
12,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
11,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
16,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
21,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
21,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
24,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
133,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 108,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
11,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 13,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 15,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
15,97 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 17,55 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 19,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
20,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 21,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 24,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
15,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 12,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
1,43 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
12,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 16,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
21,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 21,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 24,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagets redovisning (Koncern)

Ekonomisk information för koncernen.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
133,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
108,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
15,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
11,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
13,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
15,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
15,97 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
17,55 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
19,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
20,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
21,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
24,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
15,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
12,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
8,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
1,43 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
12,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
11,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
16,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
21,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
21,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
24,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
133,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 108,84 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
11,45 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 13,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 15,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
15,97 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 17,55 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 19,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
20,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 21,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 24,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
15,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 12,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
1,43 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
12,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 16,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
21,65 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 21,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 24,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Verklig huvudman borttagen
2025-11-03
En verklig huvudman har tagits bort från organisationen.
Namn: Reinhard Leitner
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2025-03-11
Gäller till: 2025-10-30
Verklig huvudman tillagd
2025-11-03
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Erol Yelmer
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2025-10-31
Närstående borttagen
2025-10-17
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Demp Real Estate Bv
Roll: Juridisk ägare
Gäller till: 2025-10-15
Närstående tillagd
2025-10-13
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: DEMP REAL ESTATE BV
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2025-10-11
Vinsten ändrad
2025-08-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 203172
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 2454703
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-08-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 12128
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 894432
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-08-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 20225
Årsresultatet ändrat
2025-08-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 133131
Vinsten ändrad
2024-10-01
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 11161
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-10-01
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2339658
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-01
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 196479
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-10-01
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 708831
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-09-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 108835
Omsättning ändras
2024-09-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 21379
Organisationens adress rättad
2024-09-24
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-09-24
Organisationens adress har rättats
Ny styrelsemedlem
2024-07-02
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Baus, Bernd Georg Burkhard
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2017-11-30
Styrelsemedlem borttagen
2024-07-02
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Mazars AB
Organisationsnummer: 556439-2099
Roller: Revisor
Giltig från: 2017-11-30
Ny styrelsemedlem
2024-07-02
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Forvis Mazars AB
Organisationsnummer: 556439-2099
Roller: Revisor
Giltig från: 2017-11-30
Dotterbolag tillagt
2023-12-26
Ett nytt dotterbolag har lagts till
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2411005
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 228003
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 656056
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 16071
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-10-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 24699
Årsresultatet ändrat
2023-10-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 15777