Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Yl Vape & Tobak AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Yl Vape & Tobak AB är ett aktiebolag som grundades år 2022 och är verksamt inom "Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2024 uppgick omsättningen till 4,54 Mkr, i nivå med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Yl Vape & Tobak AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 50% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 54 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Yl Vape & Tobak AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Observera avvikelser
Följ upp gula punkter med kompletterande kontroll.
23
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
0
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.364. Ojusterad andel = 0.364.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.05.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.74.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.19.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 45.63%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.57.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.44.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 4.60 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.30.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 50.56%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 5.28%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 12152.52.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 7.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Luma Riadh Nouri (49 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Adel Zahroun Nouman (52 år)
Styrelsesuppleant
Noman Invest AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Yl Vape & Tobak AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Noman Invest AB.
Yl Vape & Tobak AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
7,51 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,62 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,54 Mkr
3

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
240,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
450 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
303,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
568 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
303,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
568 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
4,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,33 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
237 kr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,17 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
764,22 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
271,73 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
3 . Ökat jämfört med föregående år
2023
2 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
281,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
48 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
2,29 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
80,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
225 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
304,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
568 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
4,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,38 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023
Nettoresultat
240,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 450 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
303,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 568 Tkr . Trend saknas
EBITDA
303,81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 568 Tkr . Trend saknas
Omsättning
4,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,33 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
237 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,17 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
764,22 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
271,73 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Ökat jämfört med föregående år 2 . Trend saknas
Övriga intäkter
281,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 48 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
2,29 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
80,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 225 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
304,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 568 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
4,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,38 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående tillagd
2026-05-17
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Adel Zahroun Nouman
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-05-15
Närstående tillagd
2026-05-17
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Luma Riadh Nouri
Roll: Styrelse
Gäller från: 2026-05-15
Närstående borttagen
2026-05-17
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Farah Zahroon Noman
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-12-01
Gäller till: 2026-05-14
Närstående borttagen
2026-05-17
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Yahia Zahrun Nouman
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-12-01
Gäller till: 2026-05-14
Verklig huvudman tillagd
2026-05-10
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Luma Riadh Nouri
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-05-07
Verklig huvudman borttagen
2026-05-10
En verklig huvudman har tagits bort från organisationen.
Namn: Yahia Zahrun Nouman
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2023-01-30
Gäller till: 2026-05-06
Närstående tillagd
2026-04-26
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Noman Invest AB
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2024-06-24
Årsresultatet ändrat
2025-07-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 240
Omsättning ändras
2025-07-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4543
Arbetsställe ändrat
2025-07-01
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens namn ändrat
2025-03-25
Organisationens namn har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-08-27
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2024-01-01
Värde: 1356
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-27
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2024-01-01
Värde: 568
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-20
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 18
Värde: 450
Omsättning ändras
2024-08-20
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 18
Värde: 4334
Arbetsställe ändrat
2024-08-20
Information om arbetsställe har ändrats
Moderbolag ändrat
2024-07-02
Moderbolaget har ändrats