Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Yilmaz Restaurang AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Yilmaz Restaurang AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "restaurangverksamhet" och grundades 2021. Företaget har sitt säte i Örebro. Under 2025 uppgick omsättningen till 3,04 Mkr, en minskning med 121,40 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Yilmaz Restaurang AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 45 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Yilmaz Restaurang AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.53.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.385. Ojusterad andel = 0.385.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.17.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.09.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -56.60.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -9.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 1.82.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -0.36%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 33.23%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.65.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.49.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -2.29%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Mehmet Salih Yilmaz (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Suzan Çaliskan (44 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Yilmaz Restaurang AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
105,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
305,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−283 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
254,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
719,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−177 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
356,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
805,65 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
3,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,39 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
- . Trend saknas
2024
3 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
13 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,69 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
721,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,11 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
407,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
381,84 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
3 . Ökat jämfört med föregående år
2023
2 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
2,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,21 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−3,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
35,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
152,68 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−288 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
252,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
718,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
3,04 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 105,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 305,36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−283 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 254,36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 719,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−177 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 356,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 805,65 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
3,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,39 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas 3 kr . Minskat jämfört med föregående år 13 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,69 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 721,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,11 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 407,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 381,84 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Oförändrat jämfört med föregående år 3 . Ökat jämfört med föregående år 2 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas 2,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,21 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−3,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 35,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 152,68 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−288 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 252,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 718,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
3,04 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-08-08
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-08-08
Ny adress
Konvaljgatan 8
c/o Salih Yilmaz
70360 Örebro
Örebro
Örebro
SE
Tidigare adress
Tornfalkgatan 110
c/o Salih Yilmaz
70349 Örebro
Örebro
Örebro
SE
Årsredovisning tillagd
2026-03-24
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
56110
Tidigare huvudbransch
56100
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2025-04-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 106
Omsättning ändras
2025-04-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 3162
Balansräkning ändrad
2025-04-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 2076
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-04-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 253
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-03-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 718
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-03-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 1719
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-03-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-03-04
Ny adress
Tornfalkgatan 110 70349 Örebro
70349 Örebro SE
Gammal adress
Tornfalkgatan 145 70349 Örebro
70349 Örebro SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-03-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-03-04
Ny adress
Tornfalkgatan 110 70349 Örebro
70349 Örebro SE
Gammal adress
Tornfalkgatan 145 70349 Örebro
70349 Örebro SE
Omsättning ändras
2024-03-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 3387
Årsresultatet ändrat
2024-03-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 305