Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Wrds AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Wrds AB är ett aktiebolag som grundades år 2021 och är verksamt inom "Partihandel med kläder och skodon". Företaget har sitt säte i Hägersten. Under 2024 uppgick omsättningen till 6,58 Mkr, en ökning med 748,95 Tkr jämfört med föregående år. Wrds AB redovisade en vinstmarginal på 12% och ett resultat på 794,08 Tkr. Wrds AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 36 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Wrds AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.62.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.50.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.80.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.95.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 55.53%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.13.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.22.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 6.75 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 88.58%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 9.55%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 830.17.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 12.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Sam Van Bellingen (36 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Johan Olof Magnusson Dahl (36 år)
Huvudansvarig revisor

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Wrds AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
628,05 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
408,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
275,0 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
794,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
516,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
347,25 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
809,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
532,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
367,57 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
6,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,89 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
568 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
538 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
45 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
6,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,89 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
973,73 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
652,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
561,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
415,16 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
40,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
44,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
621 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
1,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
973,73 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
628,05 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
408,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
275,0 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
794,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
517,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
346,67 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
6,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,89 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
628,05 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 408,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 275,0 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
794,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 516,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 347,25 Tkr . Trend saknas
EBITDA
809,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 532,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 367,57 Tkr . Trend saknas
Omsättning
6,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,89 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
568 kr . Ökat jämfört med föregående år 538 kr . Ökat jämfört med föregående år 45 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
6,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,89 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
1,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 973,73 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
652,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 561,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 415,16 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
40,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 44,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 621 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
1,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 973,73 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
628,05 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 408,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 275,0 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
794,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 517,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 346,67 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
6,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,89 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-05-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2025-12-12
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Handel med samlarkort samt relaterade varor till privatpersoner.
Tidigare beskrivning
Handel med sportskor inom Sverige och även försäljning B2B inom Europa och viss export till USA.
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47123
79900
Tidigare branscher
47911
79900
Närstående tillagd
2025-12-07
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Johan Olof Magnusson Dahl
Roll: Huvudansvarig revisor
Gäller från: 2025-12-05
Branschklassificering uppdaterad
2025-11-19
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47911
79900
Tidigare branscher
46499
47911
Bransch har tagits bort
2025-10-28
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47721
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-10-28
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 46499
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-10-28
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47911
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-10-28
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47912
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2025-10-28
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 46420
Primär: Ja
Primär bransch ändrad
2025-10-28
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
46420
Tidigare huvudbransch
47912
Branschklassificering uppdaterad
2025-10-28
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
46499
47911
Tidigare branscher
47721
Omsättning ändras
2025-06-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 6578
Årsresultatet ändrat
2025-06-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 628
Balansräkning ändrad
2024-06-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1847
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 517
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-06-04
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-06-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 409
Omsättning ändras
2024-06-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5829
Organisationens adress rättad
2024-06-04
Organisationens adress har rättats