Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Vvs Hjelm & Co AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Vvs Hjelm & Co AB är ett aktiebolag och grundades år 2019. Företaget har verksamhet inom "värme- och sanitetsarbeten". Företaget har sitt säte i Arlöv. Under 2024 uppgick omsättningen till 3,23 Mkr, en ökning med 1,51 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Vvs Hjelm & Co AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 50% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 54 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Vvs Hjelm & Co AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 7.95.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 8.06.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.32.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.339. Ojusterad andel = 0.437.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall även efter korrigering med kortfristiga skulder till koncernföretag. Bas = 11.03%, korrigerad = 19.70%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.84.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 1.32%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.06.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.06.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 38.33%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Lidija Pantic (50 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%
Zoran Pantic (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Vvs Hjelm & Co AB ingår i en koncern med totalt 5 bolag. Moderbolaget är Arbetslaget Hjelm & Co Byggnads AB.
Vvs Hjelm & Co AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
111,91 Mkr
48
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
40,71 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,23 Mkr
3
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
2,10 Mkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2024
42,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
62,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−990 kr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
54,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
79,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−990 kr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
134,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
119,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−990 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
227 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
119 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
857,34 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
771,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
547,03 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
726,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
487,12 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
3 . Ökat jämfört med föregående år
2023
2 . Ökat jämfört med föregående år
2022
0 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
2,31 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
14,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
31,47 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2024
54,78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
79,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−990 kr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Årets resultat
42,72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 62,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −990 kr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
54,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 79,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −990 kr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
134,66 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 119,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −990 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
227 kr . Ökat jämfört med föregående år 119 kr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 857,34 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
771,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 547,03 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
726,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 487,12 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Ökat jämfört med föregående år 2 . Ökat jämfört med föregående år 0 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
2,31 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
14,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 31,47 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
54,78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 79,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −990 kr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,71 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-01-01 – 2022-12-31
Omsättning ändras
2025-07-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3229
Årsresultatet ändrat
2025-07-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 43
Arbetsställe ändrat
2025-07-29
Information om arbetsställe har ändrats
Moderbolag ändrat
2024-10-08
Moderbolaget har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-10-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1152
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 80
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-10-01
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-10-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 63
Omsättning ändras
2024-10-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1715
Årsresultatet ändrat
2023-10-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -1
Omsättning ändras
2023-10-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde:
Ny styrelsemedlem
2023-07-04
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Glöck, Kjell Ola Patrik
Personnummer: 19720623-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-06-29
Styrelsemedlem borttagen
2023-07-04
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Pantic, Lidija
Personnummer: 19760428-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från:
Styrelsemedlem borttagen
2023-07-04
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Kekeric, Dusan
Personnummer: 19740325-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från:
Styrelsemedlem borttagen
2023-07-04
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Ahlbin, Henrik
Personnummer: 19820910-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från:
Huvudkontor ändrat
2023-07-04
Huvudkontorets adress har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2023-07-04
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-07-03
Ny adress
Virvelvägen 1 23236 Arlöv
23236 Skåne SE
Gammal adress
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats
Bransch har lagts till
2023-07-04
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43221
Primär: Ja
Organisationens namn ändrat
2023-07-04
Organisationens namn har ändrats