Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-04-22

Om Vuro Sten & Mark AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Vuro Sten & Mark AB grundades år 2009. Under 2023 uppgick omsättningen till 2,74 Mkr, en minskning med 1,67 Mkr jämfört med föregående år. Vuro Sten & Mark AB redovisade en vinstmarginal på 9% och ett resultat på 217 Tkr. Vuro Sten & Mark AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2023 minskade antalet anställda med 33% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 52 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Vuro Sten & Mark ABs Årsredovisning för 2022-2023

Sammanfattning av verksamheten:

  • Verksamhetstyp: Bygg- och anläggningsbranschen
  • Plats: Hässleholm
  • Grundat: 2009
  • Huvudfokus: Tjänster inom bygg och anläggning

Nyckeltal och Finansiell Hälsa:

  1. Nettoomsättning:

    • 2022/23: 2,744 tkr
    • 2021/22: 4,413 tkr
    • Kommentar: Bolagets omsättning minskade med cirka 38% från föregående år. Minskningen kan huvudsakligen tillskrivas minskad personalstyrka.
  2. Resultat efter finansiella poster:

    • 2022/23: 217 tkr
    • 2021/22: -562 tkr
    • Kommentar: Årets resultat har vänt till ett positivt resultat trots minskad omsättning, vilket kan tyda på effektivare kostnadshantering.
  3. Soliditet:

    • 2022/23: Negativ
    • 2021/22: Negativ
    • Kommentar: Det egna kapitalet är förbrukat, vilket innebär att företaget är tekniskt insolvent enligt balansräkningen.

Balansräkning:

  • Anläggningstillgångar: 234 tkr

    • En ökning jämfört med föregående år på grund av tillskott av inventarier.
  • Omsättningstillgångar: 323 tkr

    • Minskat från 395 tkr i föregående år, vilket pekar på minskad likviditet.
  • Totala tillgångar: 557 tkr

    • En minskning jämfört med föregående år (595 tkr).
  • Eget Kapital:

    • Totalt: -516 tkr
    • Det negativa egna kapitalet innebär att bolaget har mer skulder än tillgångar.
  • Skulder:

    • Långfristiga skulder: 465 tkr
      • Ökning från 338 tkr föregående år, antagligen på grund av nya lån.
    • Kortfristiga skulder: 608 tkr
      • Minskade från 991 tkr, vilket kan peka på att vissa skulder har betalats av under året.

Kassaflöde och Likviditet:

  • Kassa och bank: 108 tkr (2023) vs 50 tkr (2022)
    • Ökad likviditet jämfört med föregående år men fortfarande ganska låg.

Viktiga Händelser och Utsikter:

  • Försäljning av inventarier: Framåtriktad försäljning av inventarier och maskiner för att stärka finansiell situation.
  • Planerad Avveckling: Bolaget planerar en avveckling. En osäkerhet föreligger om utfallet av försäljningen av företagsinventarier.
  • Kontrollbalansräkning: Upprättad per 2023-12-31 visade att det egna kapitalet är förbrukat.

Revision:

  • Revisor: Auktoriserad i Osby
  • Kommentar från revisor: Styrelsen har ansvar för att korrekt upprätta årsredovisningen och internkontroll. Revisorn anmärker på väsentliga osäkerhetsfaktorer rörande företagets fortsatta drift men tillstyrker fastställandet av resultat- och balansräkning samt godkännande av styrelsens förslag till resultatdisposition.

Slutsats:

Vuro Sten & Mark AB står inför betydande finansiella utmaningar, inklusive negativ soliditet och teknisk insolvens. Även om företaget uppvisar ett positivt rörelseresultat för året, är likviditeten låg och det egna kapitalet är förbrukat. Den planerade avvecklingen och försäljningen av inventarier kommer att vara avgörande för att förbättra den finansiella ställningen. Fortsatt noggrann hantering av kostnader och skuldbetalningar är nödvändig för att undvika insolvens och potentiell konkurs.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Vuro Sten & Mark AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.18.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.567. Ojusterad andel = 0.567.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 2.70.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -2.08.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -92.64%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.53.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.53.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.96.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 8.51 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 29.70%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 7.91%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 4.62.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 10.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Viktor Ulf Ryno Olsson (37 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Jörgen Ryno Magnus Olsson (65 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Vuro Sten & Mark AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
217 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−562 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−309 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
277 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−523 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−274 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
357 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−394 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
2,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,41 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
4,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
686 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
735,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
950,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
4 . Minskat jämfört med föregående år
2022
6 . Ökat jämfört med föregående år
2021
5 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
218 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
54,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−93,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−61,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
217 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−562 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−309 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
2,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
4,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
217 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −562 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −309 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
277 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −523 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −274 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
357 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −394 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −81 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
2,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,41 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,75 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
686 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 735,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 950,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Minskat jämfört med föregående år 6 . Ökat jämfört med föregående år 5 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
218 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
54,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −93,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −61,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
217 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −562 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −309 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,79 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-08-13
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2024-08-06
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-08-06
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-08-06
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2024-07-23
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Vinsten ändrad
2024-04-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 217
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-04-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 557
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-04-16
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2024-04-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 2744
Årsresultatet ändrat
2024-04-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 217
Ny styrelsemedlem
2024-04-02
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Olsson, Jörgen Ryno Magnus
Personnummer: 19610518-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-03-27
Styrelsemedlem borttagen
2024-04-02
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Olsson, Emma Josefin
Personnummer: 19841210-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2018-03-19
Styrelsemedlem borttagen
2024-04-02
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Olsson, Viktor Ulf Ryno
Personnummer: 19890411-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2018-03-19
Ny styrelsemedlem
2024-04-02
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Olsson, Eva Ann-Christin
Personnummer: 19571125-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-03-27
Kontaktinformation ändrad
2024-04-02
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19571125-****
Namn: Olsson, Eva Ann-Christin
Gammal information
Org.nr.: 19890411-****
Namn: Olsson, Viktor Ulf Ryno