Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Vinministeriet AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Vinministeriet AB grundades år 2016. Under 2022 uppgick omsättningen till 0 kr. Under 2022 försämrades vinstmarginalen med 31,84 procentenheter. Vinministeriet AB hade i genomsnitt 0 anställda under året.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Vinministeriet AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 8.37.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.12.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.08.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 91.79%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.96.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 14.47.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 14.47.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 19.57%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 216.00.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Nettomarginal
Underlag för nettomarginal saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Rörelsemarginal
Underlag för rörelsemarginal saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Axel Peter Mikael Svensson (69 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%
Lars Jörgen Ingmar Ewe (59 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Sven Max Örjan Svensson (77 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Vinministeriet AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2022
129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
559 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−324 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
216 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
356 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−318 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
216 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
356 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−318 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2020
69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
0 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
0 . Minskat jämfört med föregående år
2020
3 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
476 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
461 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
973 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
−108 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2022
215 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
354 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
−324 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
476 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
461 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Årets resultat
129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 559 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −324 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
216 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 356 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −318 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
216 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 356 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −318 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas 23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
0 . Oförändrat jämfört med föregående år 0 . Minskat jämfört med föregående år 3 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
476 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 461 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 973 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas −108 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
215 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 354 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −324 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
476 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 461 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2024-12-24
Moderbolaget har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-10-29
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-10-28
Ny adress
Gammal adress
Fädriften 2 29333 Olofström
29333 SE
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-10-31
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för F-Skatt
2023-10-31
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2023-10-31
Organisationen har avregistrerats för moms
Status ändrad
2023-10-31
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv