Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Vasa Laserklinik By Umamas AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Vasa Laserklinik By Umamas AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "dagspa, bastu och ångbastu" och grundades 2022. Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2025 uppgick omsättningen till 1,17 Mkr, en ökning med 125,69 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 15%. Vasa Laserklinik By Umamas AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Vasa Laserklinik By Umamas AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
13
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.08.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 32.05.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 28.59.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 3.38%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.88.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.59.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.27.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -73.04%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -10.30%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -3.42.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -8.00%.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.99 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Umamas Fungdahl (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Vasa Laserklinik By Umamas AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−121,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
67,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−112,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−94,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
94,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−96,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
21,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
192,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−28,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
674,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
383 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
934 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
240 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
674,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
662,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
272,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
251,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
223,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
149,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
201,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
106,34 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
662,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−121,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
67,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−112,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−121,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
67,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−112,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
781,10 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−121,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 67,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −112,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−94,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 94,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −96,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
21,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 192,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −28,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 674,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
383 kr . Minskat jämfört med föregående år 934 kr . Ökat jämfört med föregående år 240 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 674,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 662,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
272,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 251,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 223,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
149,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 201,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 106,34 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
1,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 662,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
−121,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 67,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −112,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−121,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 67,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −112,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 781,10 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-03-17
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
96230
Tidigare huvudbransch
96040
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2025-11-19
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom laserbehandling för hud och hudvård, ansiktsbehandlingar, samt försäljning av hudvårdsprodukter därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom hudvård och ansikts- behandlingar, samt försäljning av hudvårdsprodukter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Adress uppdaterad
2025-11-19
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-11-18
Ny adress
Ynglingagatan 7
11347 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Hallebergsvägen 19
16737 Bromma
Stockholm
Stockholm
SE
Närstående borttagen
2025-11-06
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Rolf Magnus Jenninger
Roll: Vice direktör och styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-06-13
Gäller till: 2025-11-04
Närstående uppdaterad
2025-11-05
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Rolf Magnus Jenninger
Roll: Vice direktör och styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-06-13
Tidigare uppgift
Namn: Rolf Magnus Jenninger
Roll: Vice direktör och styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-06-13
Adress uppdaterad
2025-11-05
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-11-04
Ny adress
Ynglingagatan 7
11347 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Hallebergsvägen 19
c/o Umamas Fungdahl
16737 Bromma
Stockholm
Stockholm
SE
Organisationens namn uppdaterat
2025-11-05
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Vasa Laserklinik By Umamas AB
Registrerat som: Vasa Laserklinik by Umamas AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Umamas Skincare AB
Registrerat som: Umamas SkinCare AB
Typ: OFFICIAL
Vinsten ändrad
2025-03-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 68
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-03-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 713
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-02-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1049
Årsresultatet ändrat
2025-02-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 68
Vinsten ändrad
2024-07-09
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -113
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-09
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 756
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-07-02
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 675
Årsresultatet ändrat
2024-07-02
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -113