Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Vallbys Apotek AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Vallbys Apotek AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorder" och grundades 2014. Företaget har sitt säte i Västerås. Under 2025 uppgick omsättningen till 16,65 Mkr, en minskning med 1,21 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Vallbys Apotek AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 47 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Vallbys Apotek AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 15.45.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.92.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.47.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.57%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 34.21%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.62.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 23.61 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.17.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 8.66%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 12.85.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Janet Tulgar (47 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Maria Catharina Olsson (55 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Vallbys Apotek AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−1,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
101,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
79,71 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
15,80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
141,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
137,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
32,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
157,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
153,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
16,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
17,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
16,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
8,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
8,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
8,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
937,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
899,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
871,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
2 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
129,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
79,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
95,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
3,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−934 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
50,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
39,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
2,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
131,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
127,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
16,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
17,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
16,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−1,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 101,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 79,71 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
15,80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 141,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 137,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
32,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 157,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 153,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
16,65 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 17,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 16,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
8,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
937,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 899,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 871,45 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
129,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 79,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 95,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
3,24 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
−934 kr . Minskat jämfört med föregående år 50,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 39,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
2,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 131,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 127,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
16,78 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 17,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 16,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-07-06
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-07-06
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2025-12-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47731
Tidigare huvudbransch
47730
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Omsättning ändras
2025-07-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 17868
Årsresultatet ändrat
2025-07-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 102
Organisationens adress rättad
2025-07-29
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-07-29
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-11-05
Information om arbetsställe har ändrats
Vinsten ändrad
2024-08-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 128
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3837
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 80
Omsättning ändras
2024-07-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 16900
Arbetsställe ändrat
2024-07-30
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-11-07
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 3055
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 321
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-07-18
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-07-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 94
Omsättning ändras
2023-07-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 14027