Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Uppsala Lulu Två AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Uppsala Lulu Två AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2022 och har verksamhet inom "styckning av kött". Företaget har sitt säte i Uppsala. Under 2026 uppgick omsättningen till 25,67 Mkr, en ökning med 11,50 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 2% och resultatet efter finansiella poster till 510,04 Tkr. Uppsala Lulu Två AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 47 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Uppsala Lulu Två AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.83.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.333. Ojusterad andel = 0.333.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.73.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 2.21.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -41.03%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.42%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 26.08%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.11.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.88.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 10.82 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.30.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 14.02.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Muhammad Ubaid (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Uppsala Lulu Två AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
396,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
59,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
523,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
80,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
903,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
460,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
25,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
14,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
12,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
145 kr . Ökat jämfört med föregående år
2025
42 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
12,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
7,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
6,31 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
2,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
878,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,52 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
531,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
239,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
226,63 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2025
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
199,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
310 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
5,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
1,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
5,03 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
198,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
29,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
694,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
510,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
74,71 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
25,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
14,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
12,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
396,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 59,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
523,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 80,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
903,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 460,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
25,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 14,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 12,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
145 kr . Ökat jämfört med föregående år 42 kr . Minskat jämfört med föregående år 1,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
12,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,31 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
2,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 878,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,52 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
531,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 239,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 226,63 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
199,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 310 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
5,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,03 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
198,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 29,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 694,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
510,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 74,71 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
25,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 14,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 12,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-10-25
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-09-01 – 2026-08-31
Antal anställda har ändrat
2026-10-25
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-07-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning tillagd
2025-12-07
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Antal anställda har ändrat
2025-12-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Arbetsställe ändrat
2025-10-14
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2025-10-14
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-10-14
Organisationens adress har rättats
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Bransch har lagts till
2024-12-31
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 10710
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-12-31
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47112
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-12-31
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47112
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-12-31
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 10112
Primär: Ja
Vinsten ändrad
2024-12-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 1588
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-12-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 2143
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-11-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 1389
Omsättning ändras
2024-11-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 12621
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-04
Ny adress
Valthornsvägen 7 75650 Uppsala
75650 Uppsala SE
Gammal adress
Kvarntorget 3 75421 Uppsala
75421 Uppsala SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-04
Ny adress
Valthornsvägen 7 75650 Uppsala
75650 Uppsala SE
Gammal adress
Kvarntorget 3 75421 Uppsala
75421 Uppsala SE
Moderbolag ändrat
2024-03-19
Moderbolaget har ändrats
Styrelsemedlem borttagen
2024-03-19
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Hamurcu, Resul
Personnummer: 19821029-****
Roller: Revisor
Giltig från:
Balansräkning ändrad
2024-03-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01 - 2023-09-01
Värde: 2947
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-03-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01 - 2023-09-01
Värde: -624
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-03-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 9
Värde: -624
Omsättning ändras
2024-03-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 9
Värde: 8653
Organisationens adress rättad
2024-03-05
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-03-05
Organisationens adress har rättats