Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Tullinge Hälsokälla AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Tullinge Hälsokälla AB är ett aktiebolag som grundades år 2021 och är verksamt inom "Fysioterapeutisk verksamhet". Företaget har sitt säte i Tullinge. Under 2025 uppgick omsättningen till 3,86 Mkr, en ökning med 1,32 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -3% och resultatet till −109,7 Tkr. Tullinge Hälsokälla AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2025 minskade antalet anställda med 20% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 53 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Tullinge Hälsokälla AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.947. Ojusterad andel = 0.947.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.16.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -215.18.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -6.28.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -18.95%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.48.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.35.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -584.98%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -23.86.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -2.84%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -3.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.66.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 6.23 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anna Elin Ericson (51 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Tullinge Hälsokälla AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−109,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−95,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
89 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−105,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−134,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
156 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−2,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−65,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
204 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
3,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,54 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
27 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
12 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
966,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
509,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
633,75 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
852,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
487,44 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
633,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
361,54 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
4 . Minskat jämfört med föregående år
2023
5 . Ökat jämfört med föregående år
2022
4 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
3,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
33,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
5 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
3,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,44 Mkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−27,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−19,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
22,25 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−109,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−135,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
154 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
3,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,54 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2023 2022
Nettoresultat
−109,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −95,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 89 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−105,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −134,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 156 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−2,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −65,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 204 Tkr . Trend saknas
Omsättning
3,86 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,55 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,54 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
27 kr . Ökat jämfört med föregående år 12 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
966,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 509,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 633,75 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
852,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 487,44 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
633,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 361,54 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Minskat jämfört med föregående år 5 . Ökat jämfört med föregående år 4 . Trend saknas
Övriga intäkter
3,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 33,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 5 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
3,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,44 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−27,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −19,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 22,25 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−109,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −135,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 154 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
3,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,54 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
86950
Tidigare huvudbransch
86905
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
85510
85599
96230
Tidigare branscher
85510
85599
96040
Årsredovisning tillagd
2025-11-27
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2025-06-30
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Verklig huvudman borttagen
2025-10-12
En verklig huvudman har tagits bort från organisationen.
Namn: Karin Margareta Kavmark
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2021-12-08
Gäller till: 2025-10-08
Organisationens adress rättad
2024-10-08
Organisationens adress har rättats
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-01
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Kavmark, Bengt Jonas
Personnummer: 19660406-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från:
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-01
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Ericson, Anna Elin
Personnummer: 19741114-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från:
Ny styrelsemedlem
2024-10-01
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Ericson, Anna Elin
Personnummer: 19741114-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-09-27
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-01
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Kavmark, Karin Margareta
Personnummer: 19710914-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från:
Balansräkning ändrad
2024-05-28
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 626
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-05-28
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -136
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-05-21
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -96
Omsättning ändras
2024-05-21
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2549
Arbetsställe ändrat
2024-05-21
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2021-11-01 - 2023-01-01
Värde: 558
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2021-11-01 - 2023-01-01
Värde: 154
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-08-15
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-08-15
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 14
Värde: 89
Omsättning ändras
2023-08-15
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 14
Värde: 2535