Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Tt Thermotech Stockholm AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Tt Thermotech Stockholm AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "provisionshandel med virke och byggmaterial" och grundades 2011. Under 2021 uppgick omsättningen till 8,55 Mkr, en minskning med 18 Tkr jämfört med föregående år. Tt Thermotech Stockholm AB redovisade en vinstmarginal på 11% och ett resultat på 989 Tkr. Tt Thermotech Stockholm AB hade i genomsnitt 9 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 54 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Tt Thermotech Stockholm AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.98.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.03.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.54.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 67.10%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.11.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.45.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 2.65 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 3.45.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 34.26%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 6.89%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 12.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Rolf Mikael Tannergård (39 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Iita Elliina Pyy (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Nils Anders Andersson (59 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas två i förening av ledamöterna Firman tecknas av Andersson, Nils Anders i förening med en av ledamöterna Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Tt Thermotech Stockholm AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2021, 2020, 2019
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2021
589 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
443 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
718 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2021
989 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
769 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2021
994 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
774 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2021
8,55 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
8,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
9,60 Mkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2021
950,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
952,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
872,55 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2021
9 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
9 . Minskat jämfört med föregående år
2019
11 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2021
76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2021
65,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
49,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
65,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2021
989 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
768 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2021
8,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
8,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
9,67 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2021 2020 2019
Nettoresultat
589 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 443 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 718 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
989 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 769 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
994 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 774 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
8,55 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,60 Mkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
950,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 952,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 872,55 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
9 . Oförändrat jämfört med föregående år 9 . Minskat jämfört med föregående år 11 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 72 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
65,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 49,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 65,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
989 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 768 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
8,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 8,62 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,67 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Moderbolag ändrat
2024-09-24
Moderbolaget har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2023-12-12
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-12-11
Ny adress
Gammal adress
Lilla Torget 4 76130 Norrtälje
76130 Stockholm SE
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats