Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Trap Records AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Trap Records AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "ljudinspelning och musikutgivning" och grundades 2020. Företaget har sitt säte i Vällingby. Under 2024 uppgick omsättningen till 689,85 Tkr, en ökning med 237,91 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 26%. Trap Records AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 50% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 26 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Trap Records AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 69.08.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 2.35.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.01.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -33.32%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -25.93.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -32.00%.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -27.03%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 98.77%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 35.36.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 81.61.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 51.05 dagar.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Sam Lessan Toussi (26 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Trap Records AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−229,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−78,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
109,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−222,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−76,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
139,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−222,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−7,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
208,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
689,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
451,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
710,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
54 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
689,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
225,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
355,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
835,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
220,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
352,46 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
50,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
8,78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
127,86 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Minskat jämfört med föregående år
2023
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
145,74 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
835,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
441,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
704,91 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−229,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−39,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
54,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−229,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−78,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
138,38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
835,58 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−229,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −78,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 109,58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−222,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −76,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 139,76 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−222,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −7,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 208,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
689,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 451,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 710,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 54 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
689,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 225,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 355,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
835,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 220,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 352,46 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
50,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 8,78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 127,86 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Minskat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
145,74 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
835,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 441,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 704,91 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−229,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −39,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 54,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−229,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −78,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 138,38 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
835,58 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
90200
Tidigare branscher
90010
Arbetsställe ändrat
2025-08-07
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2025-08-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -230
Omsättning ändras
2025-08-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 690
Balansräkning ändrad
2025-08-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 628
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-08-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -230
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -79
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 879
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-07-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 452
Årsresultatet ändrat
2024-07-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -79
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 138
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1164
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-08-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 710
Årsresultatet ändrat
2023-08-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 110