Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Torgets Bygg & Måleri AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Torgets Bygg & Måleri AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "byggnadssnickeriarbeten" och grundades 2014. Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2022 uppgick omsättningen till 651 Tkr, en ökning med 224 Tkr jämfört med föregående år. Torgets Bygg & Måleri AB redovisade en vinstmarginal på 33% och ett resultat på 213 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Årsredovisning för Torgets Bygg & Måleri AB

Översikt

Torgets Bygg & Måleri AB redovisar sina finansiella resultat för räkenskapsåret 2022-01-01 till 2022-12-31. Bolaget är verksamt inom entreprenad- och projektledningsarbeten inom byggsektorn, inklusive snickeri, måleri och VVS.

Nettoomsättning

Nettoomsättningen ökade betydligt från föregående år, från 426 876 SEK (2021) till 651 252 SEK (2022), en ökning med cirka 52%. Detta tyder på en stark tillväxt i företagets intäkter, vilket är ett positivt tecken på ökad efterfrågan eller expansion av verksamheten.

Resultat efter Finansiella Poster

Resultatet efter finansiella poster har också förbättrats kraftigt, från 93 430 SEK (2021) till 213 744 SEK (2022). Denna vinstökning speglar effektiv kostnadskontroll och potentiellt högre marginaler.

Soliditet

Soliditeten förbättrades från 59% (2021) till 69% (2022). En högre soliditet indikerar en starkare finansiell ställning med bättre kapacitet att hantera skulder och finansiella åtaganden.

Rörelsekostnader

De totala rörelsekostnaderna uppgick till 436 736 SEK (2022), en ökning från 331 003 SEK (2021). Trots denna ökning av kostnader, har den större ökningen i nettoomsättningen bidragit till att förbättra rörelseresultatet.

Balansräkning

Tillgångar
  • Omsättningstillgångar: ökade från 413 308 SEK (2021) till 598 890 SEK (2022). Ökningen beror framförallt på en ökning i kortfristiga fordringar.
  • Kortfristiga placeringar: Dessa redovisas inte för 2022, medan de utgjorde en mindre del av tillgångarna 2021.
Eget Kapital och Skulder
  • Eget kapital ökade från 153 607 SEK (2021) till 322 526 SEK (2022), vilket återspeglar de ackumulerade vinsternas positiva bidrag.
  • Kortfristiga skulder: ökade något från 146 643 SEK (2021) till 163 306 SEK (2022). Detta inkluderar leverantörsskulder, skatteskulder och övriga kortfristiga skulder.
  • Långfristiga skulder: Nollställdes från 7 500 SEK (2021) till ingen långfristig skuld för 2022, vilket indikerar en förbättrad skuldsituation.

Slutsats

Torgets Bygg & Måleri AB visar en stabil och förbättrad finansiell position för räkenskapsåret 2022. Ökningen i nettoomsättning och resultat efter finansiella poster, tillsammans med förbättrad soliditet, indikerar att företaget lyckats öka sin lönsamhet och finansiera sin drift på ett effektivt sätt. Den förbättrade balansräkningen med en ökning av eget kapital och eliminerade långfristiga skulder är också positiva markörer på företagets hälsa och dess förmåga att fortsätta växa framöver.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Torgets Bygg & Måleri AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.76.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.50.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 68.64%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.60.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.67.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 3.67.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 109.74%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 25.96%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 107.50.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 33.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas ensam av likvidatorn

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Torgets Bygg & Måleri AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
169 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
144 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
215 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
248 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
215 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
248 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
651 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
427 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
644 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
644 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
144 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
213 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
93 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
247 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
651 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
427 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
644 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
169 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 144 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
215 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 248 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
215 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 248 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
651 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 427 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 644 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 644 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 144 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
213 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 93 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 247 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
651 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 427 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 644 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Avregistrerad för moms
2026-06-10
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2026-06-09
Avregistrerad som arbetsgivare
2026-06-10
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2026-06-09
Organisationsstatus ändrad
2026-04-29
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2026-04-27
Tidigare status: Under likvidation
Markerad som ej verksam
2026-04-16
Organisationen har markerats som ej verksam.
Status: Markerad som vilande
Beskrivning: Organisationen är markerad som icke verksam.
Ändringsdatum: 2026-04-16
Närstående tillagd
2026-04-16
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Liselotte Maria Axelsson
Roll: Likvidator
Gäller från: 2026-04-14
Närstående borttagen
2026-04-16
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Vlastimil Hnátek
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-10-03
Gäller till: 2026-04-13
Bolagsverkets status ändrad
2026-04-16
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Under likvidation
Ny statuskod: 32
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2026-04-14
Adress uppdaterad
2026-04-16
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-04-15
Ny adress
c/o Advokatfirman Allians
10359 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Rosenhill 21
14791 Grödinge
Stockholm
Botkyrka
SE
Organisationsstatus ändrad
2026-04-16
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Under likvidation
Gäller från: 2026-04-14
Tidigare status: Aktiv
Firmateckning ändrad
2026-04-16
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas ensam av likvidatorn
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.
Styrelsemedlem borttagen
2025-04-01
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Berg, Sven Harald Waldemar
Personnummer: 19371212-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2016-04-23
Avregistrerad för F-Skatt
2024-09-24
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Registrerad för F-Skatt
2024-06-25
Organisationen har registrerats för F-skatt.
Balansräkning ändrad
2024-06-25
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 599
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-25
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 213
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-06-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 169
Omsättning ändras
2024-06-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 651
Arbetsställe ändrat
2024-04-09
Information om arbetsställe har ändrats
Avregistrerad för F-Skatt
2023-12-12
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.