Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Thermo Industri I Stockholm AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Thermo Industri I Stockholm AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "partihandel med virke och andra byggmaterial" och grundades 2003. Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2024 uppgick omsättningen till 13,12 Mkr, en minskning med 10,34 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 5% och resultatet till 719 Tkr. Thermo Industri I Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 60 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Thermo Industri I Stockholm AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.949. Ojusterad andel = 0.949.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 13.92.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 3.85.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.95.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.40.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 21.51%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.35.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.35.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 19.77%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 3.60%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Vadim Jdakhine (69 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Daria Goloubeva (65 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Thermo SVK

Registreringsnummer:
394485
Ansökningsdatum:
2007-11-05
Registreringsdatum:
2008-03-07
Reg. utgång:
2028-03-07
Typ:
Ordmärke

Thermo TVK

Registreringsnummer:
394486
Ansökningsdatum:
2007-11-05
Registreringsdatum:
2008-03-07
Reg. utgång:
2028-03-07
Typ:
Ordmärke

Thermoreg

Registreringsnummer:
394487
Ansökningsdatum:
2007-11-05
Registreringsdatum:
2008-03-07
Reg. utgång:
2018-03-07
Typ:
Ordmärke

Thermoreg

Registreringsnummer:
544763
Ansökningsdatum:
2017-12-01
Registreringsdatum:
2018-03-21
Reg. utgång:
2028-03-21
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Thermo Industri I Stockholm AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
472 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
194 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
514 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
269 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
514 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
269 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
13,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
23,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
29,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
644 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
13,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
23,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
29,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
72 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
472 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
194 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
719 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
269 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
13,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
23,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
29,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
472 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 194 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 514 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 269 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 514 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 269 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
13,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 23,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 29,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
644 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
13,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 23,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 29,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
72 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
472 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 194 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
719 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 269 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
13,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 23,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 29,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
46831
Tidigare huvudbransch
46731
Omsättning ändras
2025-08-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 13116
Årsresultatet ändrat
2025-08-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 472
Organisationens adress rättad
2025-08-19
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2025-08-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 719
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 14098
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress har ändrats.
2025-02-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-02-10
Ny adress
10389 Stockholm
10389 Stockholm SE
Gammal adress
Kungsgatan 60 11122 Stockholm
11122 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-31
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-30
Ny adress
Kungsgatan 60 11122 Stockholm
11122 Stockholm SE
Gammal adress
10389 Stockholm
10389 Stockholm SE
Balansräkning ändrad
2024-10-01
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 16197
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-01
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 26
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-09-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 49
Omsättning ändras
2024-09-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 23458
Organisationens adress rättad
2024-09-24
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 17773
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 269
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-10-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 29926
Årsresultatet ändrat
2023-10-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 194