Grundinformation
Företagets grundläggande uppgifter, nyckeltal och verksamhetsområden.
Verksamhet & ändamål
Om Termino C 12113 AB
En kort beskrivning av företagets verksamhet.
Årsredovisningar med AI-analys
Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.
AI-analys av den senaste årsredovisningen
Finansiell Analys av Årsredovisning för SVANÄNG SKOG AB
Generell översikt
SVANÄNG SKOG AB har under räkenskapsåret 2023–07–01 till 2024–06–30 genomgått en betydande förändring i verksamhetens omfattning och finansiella prestation. Bolaget är under avveckling, vilket tydligt reflekteras i den kraftiga nedgången i nettoomsättningen.
Resultaträkning
Nettoomsättning: Företaget uppvisar en drastisk minskning i nettoomsättningen från 4,375 MSEK under 2022/23 till endast 519 TSEK under 2023/24. Detta motsvarar en nedgång på cirka 88%. Minskningen kan till stor del förklaras av företagets avveckling.
Rörelseresultat: Rörelseresultatet gick från en vinst på 12 TSEK till en förlust på -133 TSEK. Rörelsekostnaderna har minskat i proportion till de minskade intäkterna, men inte tillräckligt för att undvika förlust.
Finansiella poster och skatter: Trots den negativa rörelseresultatet, visade bolaget ändå en positiv nettoresultat efter skatt på 56 TSEK, tack vare bokslutsdispositioner och lägre skatter på årets resultat.
Balansräkning
Tillgångar: Bolagets totala tillgångar har minskat från 1,710 MSEK till 886 TSEK, en nedgång på cirka 48%. De största minskningarna syns i kortfristiga fordringar och kassa och bank som tillsammans minskat med cirka 804 TSEK.
Eget kapital: Trots operationella förluster och avveckling påverkan har företagets eget kapital ökat från 597 TSEK till 653 TSEK, vilket främst kan tillskrivas vinster från tidigare perioders dispositioner.
Skulder: Kortfristiga skulder har minskat från 915 TSEK till 234 TSEK. Minskat åtagande kan analyseras i relation till minskad driftsvolym på grund av avvecklingen.
Nyckeltal
Soliditet: Bolaget har en stark soliditet på 73.6% i jämförelse med föregående års 44.1%. Denna ökning illustrerar en minskning i den totala skuldsättningen jämfört med företagets minskade tillgångar, vilket är vanligt vid avveckling.
Slutsats
SVANÄNG SKOG AB befinner sig i en avvecklingsfas vilket har haft en markant påverkan på alla delar av företagets finansiella prestation. Nettoomsättningen har kraftigt minskat, och trots en mindre rörelseförlust har företaget lyckats generera ett positivt resultat efter finansiella poster, tack vare bokslutsdispositioner. Soliditetsökningen visar att företaget har reducerat sina skulder relativt till sina totala tillgångar. Ledningen har formellt beslutat att genomföra en snabbavveckling, vilket i slutändan innebär att all verksamhet kommer att upphöra inom kort.
Bolagsöversikt
Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.
Säkerhetsrapport
Riskanalys
En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.
Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.
Verklig huvudman
Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.
Befattningshavare (2)
Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.
Kopplade bolag (13668)
Företag med ägar-, styrelsekopplingar.
Kopplad via Anders Jakob Lindquist, Torbjörn Nordberg
Kopplad via Anders Jakob Lindquist, Torbjörn Nordberg
Firmatecknare
Personer som har rätt att företräda företaget.
Koncernstruktur
Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.
Bolagets redovisning
Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.
| Nyckeltal | Trend | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
|
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
|
56,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år | 854 kr . Minskat jämfört med föregående år | 57,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
|
−132,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 12,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 74,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
|
−113,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 18,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 74,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
|
518,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 4,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år | 4,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år | |
|
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
|
8,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år | 561 kr . Ökat jämfört med föregående år | 359 kr . Trend saknas | |
|
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
|
518,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 4,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år | 4,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år | |
|
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
|
138,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 310,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 354,04 Tkr . Trend saknas | |
|
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
|
- . Trend saknas | - . Trend saknas | 2,89 Tkr . Trend saknas | |
|
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
|
1 . Oförändrat jämfört med föregående år | 1 . Oförändrat jämfört med föregående år | 1 . Oförändrat jämfört med föregående år | |
|
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
|
- . Trend saknas | 17,60 Tkr . Trend saknas | - . Trend saknas | |
|
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
|
138,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 310,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 354,04 Tkr . Trend saknas | |
|
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
|
56,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år | 854 kr . Minskat jämfört med föregående år | 57,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
|
−124,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 12,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | 73,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år | |
|
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
|
- . Trend saknas | 4,39 Mkr . Trend saknas | - . Trend saknas |
Bolagshändelser
Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.
Verifiera din e-postadress
Du kan inte bevaka företag förrän du har verifierat din e-postadress. Vill du skicka verifieringslänken igen?