Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-10-08

Om Tensta Trafikskola AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Tensta Trafikskola AB grundades år 2010. Under 2023 uppgick omsättningen till 3,60 Mkr, en minskning med 965,93 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Tensta Trafikskola Aktiebolag har genomgått en utmanande period under 2023. Här är en kort sammanfattning av den finansiella analysen:

Intäkter och Resultat

  1. Nettoomsättning: Företaget har upplevt en kraftig nedgång i nettoomsättningen — cirka 21% från 2022 till 2023 (från 4,568 Tkr till 3,602 Tkr). Denna nedgång kan indikera minskat kundintresse eller ökad konkurrens.

  2. Resultat efter finansiella poster: Företaget gick från att göra en vinst på 354 Tkr 2022 till en förlust på 32 Tkr 2023. Detta är en betydande vändning och ett tecken på att företagets intäkter inte räcker till för att täcka kostnaderna.

Kostnader

  1. Rörelsekostnader: Totala rörelsekostnader har minskat från 4,459 Tkr till 3,797 Tkr. Detta kan ses som positivt, men det är inte tillräckligt för att kompensera för de förlorade intäkterna.

  2. Personalkostnader: Kostnaderna för personal har varit relativt stabila (2,159 Tkr i 2023 jämfört med 2,170 Tkr i 2022), vilket innebär att företaget inte har genomfört några större nedskärningar inom detta område.

Finansiell Ställning

  1. Soliditet: Soliditeten har minskat från 9,8% 2022 till 7,4% 2023. Detta innebär att företagets finansiella stabilitet har försämrats, vilket gör det mer sårbart för ekonomiska chocker.

  2. Eget Kapital: Det egna kapitalet har minskat från 460 Tkr till 428 Tkr, vilket reflekterar den ackumulerade förlusten.

  3. Långfristiga Skulder: Dessa har ökat från 2,883 Tkr till 3,685 Tkr, vilket är oroväckande. Särskilt viktigt är ökningen av skulder till ägarintresseföretag och andra företag, vilket kan tyda på ökad belåning.

  4. Kortfristiga Skulder: Kortfristiga skulder har stigit, särskilt skatteskulder som ökade från 1,065 Tkr till 1,411 Tkr. Detta kan vara ett tecken på likviditetsproblem.

Tillgångar

  1. Materiella anläggningstillgångar: En markant ökning har skett här från 3,254 Tkr till 4,512 Tkr, vilket kan tyda på en nyinvestering i materiella tillgångar. Detta kan vara positivt om det leder till framtida intäktsökningar.

  2. Omsättningstillgångar: Dessa har minskat från 1,330 Tkr till 1,181 Tkr. Minskningen i kortfristiga fordringar indikerar minskade intäkter och eventuellt försämrad uppföljning av kundfordringar.

Sammanfattning

Det finns flera varningssignaler i denna årsredovisning:

  • Betydande minskning i nettoomsättning och resultat.
  • Ökade skulder medan intäkterna minskar.
  • Minskad soliditet och finansiell stabilitet.

Företaget bör snabbt adressera sina intäkts- och kostnadsstrukturer samt överväga finansiella strategier för att förbättra likviditeten och minska sina skulder för att säkra långsiktig hållbarhet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Tensta Trafikskola AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
11
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
10
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.05.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 23.63.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 12.59.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.316. Ojusterad andel = 0.316.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.70.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.69.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.22.
Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.87.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 7.36%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -0.90%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -7.02%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 6.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Nazar Ibrahim Sahib (63 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Amer Al-Badri (69 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Tensta Trafikskola AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−32,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
280,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
127 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
224,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
418,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
174 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
224,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
780 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
3,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
3,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
748,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
419,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
310,51 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
4,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,69 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
25,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−32,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
353,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
127 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
4,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
5,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−32,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 280,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 127 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
224,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 418,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 174 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
224,06 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 780 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
3,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 748,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas 5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
419,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 310,51 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
4,51 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,69 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 25,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−32,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 353,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 127 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-01-28
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-01-21
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2025-01-21
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2025-01-21
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2025-01-14
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Kontaktinformation ändrad
2024-12-03
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19621015-****
Namn: Ibrahim Sahib, Nazar
Gammal information
Org.nr.: 19800102-****
Namn: Saeed, Rebaz Akram Saeed
Styrelsemedlem borttagen
2024-12-03
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Saeed, Rebaz Akram Saeed
Personnummer: 19800102-****
Roller: Styrelsesuppleant, Verkställande Direktör
Giltig från: 2024-11-12
Kontaktinformation ändrad
2024-11-19
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19800102-****
Namn: Saeed, Rebaz Akram Saeed
Gammal information
Org.nr.: 19621015-****
Namn: Ibrahim Sahib, Nazar
Ny styrelsemedlem
2024-11-19
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Saeed, Rebaz Akram Saeed
Personnummer: 19800102-****
Roller: Styrelsesuppleant, Verkställande Direktör
Giltig från: 2024-11-12
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 5816
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -32
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -32
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3602
Arbetsställe ändrat
2024-07-09
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-06-04
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-06-03
Ny adress
Hyppingeplan 8 16368 Spånga
16368 Stockholm SE
Gammal adress
Barkarbyvägen 20 17745 Järfälla
17745 Stockholm SE
Arbetsställe ändrat
2024-06-04
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Bransch har lagts till
2024-02-20
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96090
Primär: Nej
Organisationens adress rättad
2023-12-01
Organisationens adress har rättats