Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Teckenspråksakademien Sverige AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Teckenspråksakademien Sverige AB är ett aktiebolag som grundades år 2015 och är verksamt inom "Folkhögskoleutbildning". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2024 uppgick omsättningen till 1,34 Mkr, en ökning med 253 Tkr jämfört med föregående år. Teckenspråksakademien Sverige AB redovisade en vinstmarginal på 27% och ett resultat på 415 Tkr. Teckenspråksakademien Sverige AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 33% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Teckenspråksakademien Sverige AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.748. Ojusterad andel = 0.748.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.31.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.31.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.52.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -310.79%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.15.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.15.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -76.91%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 78.49.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 18.82 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 31.02%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 417.00.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 31.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Adresskluster
Mycket många orelaterade bolag delar adress.
Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Mats Olof Jonsson (67 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Teckenspråksakademien Sverige AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
415 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
417 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
503 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
1,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
811 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
361,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
270,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
2 . Minskat jämfört med föregående år
2023
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
224 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
381 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
479 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
207,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
14,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
4,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
415 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
1,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
415 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
417 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
503 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
1,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 811 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 361,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 270,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Minskat jämfört med föregående år 3 . Oförändrat jämfört med föregående år 3 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
224 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 381 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 479 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
207,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 14,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 4,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
415 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-07-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Adress uppdaterad
2026-02-11
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-10
Ny adress
Karlavägen 18
11431 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Östermalmstorg 1
11442 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Adress uppdaterad
2026-01-31
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-01-30
Ny adress
Karlavägen 18
11431 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Östermalmstorg 1
11442 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Organisationens adress rättad
2025-08-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-08-12
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2024-09-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 542
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 44
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-09-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 44
Omsättning ändras
2024-09-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1085
Organisationens adress har ändrats.
2024-05-21
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-05-20
Ny adress
Östermalmstorg 1 11442 Stockholm
11442 Stockholm SE
Gammal adress
Hårdvallsgatan 21 11544 Stockholm
11544 Stockholm SE
Lägenhet 1603
Organisationens adress har ändrats.
2024-05-21
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-05-20
Ny adress
Östermalmstorg 1 11442 Stockholm
11442 Stockholm SE
Gammal adress
Hårdvallsgatan 21 11544 Stockholm
11544 Stockholm SE
Lägenhet 1603
Arbetsställe ändrat
2024-01-16
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 320
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 13
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-08-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 811
Årsresultatet ändrat
2023-08-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 13