Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Svetsutvecklarna I Sverige AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Svetsutvecklarna I Sverige AB är ett aktiebolag som grundades år 2012 och är verksamt inom "Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare". Företaget har sitt säte i Smålandsstenar. Under 2024 uppgick omsättningen till 5,92 Mkr, en ökning med 1,16 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 14%. Svetsutvecklarna I Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 52 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Svetsutvecklarna I Sverige AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
23
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.51.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.15.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.11.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 88.86%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.86.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.85.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 42.41 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.85.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 1.16%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 17.80%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 434.75.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 29.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anders Mattias Bogren (43 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Svetskoordinatorn

Registreringsnummer:
606167
Ansökningsdatum:
2020-01-03
Registreringsdatum:
2020-01-24
Reg. utgång:
2030-01-03
Typ:
Figurmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Svetsutvecklarna I Sverige AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
1,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
717 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
1,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
1,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
5,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,76 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
5,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,76 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,47 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
351 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
1,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
717 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
1,77 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
5,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
1,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 717 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
5,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,76 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
5,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,76 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,47 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas 351 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
1,05 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 717 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
1,77 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
5,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,47 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
64994
Tidigare huvudbransch
64993
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
70200
71122
Tidigare branscher
70220
71122
Vinsten ändrad
2025-06-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1770
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-06-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 5566
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-05-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5921
Årsresultatet ändrat
2025-05-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1054
Ny styrelsemedlem
2025-03-10
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Park Lindahl, Linnéa Alexandra
Personnummer: 19911120-****
Roller: Ställföreträdande revisor
Giltig från: 2025-02-25
Ny styrelsemedlem
2025-03-10
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Andersson, Per Anders Stefan
Personnummer: 19670102-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2025-02-25
Balansräkning ändrad
2024-04-09
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 5253
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-09
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2232
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-04-09
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-04-02
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1769
Omsättning ändras
2024-04-02
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4761
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 4127
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1007
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-07-25
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-07-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 717
Omsättning ändras
2023-07-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3468