Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2023-01-31

Om Svensk Schakt- Och Avloppsteknik AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Svensk Schakt- Och Avloppsteknik AB är ett aktiebolag som grundades år 2013 och är verksamt inom "Mark- och grundarbeten". Under 2019 uppgick omsättningen till 1,88 Mkr, en ökning med 941 Tkr jämfört med föregående år. Under 2019 försämrades vinstmarginalen med 18%. Svensk Schakt- Och Avloppsteknik AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Under 2019 ökade antalet anställda med 200% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 45 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Svensk Schakt- Och Avloppsteknik AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
8
Observera
Avvikelser som bör följas upp
7
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 6.10.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -7.66.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -5.61.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -7.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 14.08%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 1.82.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.08.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -36.32%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -3.87%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 38.36 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.08.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anna Malin Åström (48 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Svensk Schakt- Och Avloppsteknik AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2019, 2018, 2017
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2019
−73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2019
−129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
106 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
160 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2019
−102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
177 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2019
1,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
943 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
888 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2019
628 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
943 Tkr . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2019
3 . Ökat jämfört med föregående år
2018
1 . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2019
−24,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
47 Tkr . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2019
−152 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2018
94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
150 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2019
1,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
943 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
888 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2019 2018 2017
Nettoresultat
−73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 47 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−129 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 106 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 160 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−102 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 177 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
1,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 943 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 888 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
628 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 943 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−24,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 47 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−152 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 150 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,88 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 943 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 888 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Inga bolagshändelser.