Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Svensk Kaross & Industrilackering AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Svensk Kaross & Industrilackering AB är ett aktiebolag som grundades år 1997 och är verksamt inom "Beläggning och överdragning av metall". Företaget har sitt säte i Stenkullen. Under 2025 uppgick omsättningen till 7,21 Mkr, en minskning med 1,27 Mkr jämfört med föregående år. Svensk Kaross & Industrilackering AB redovisade en vinstmarginal på 14% och ett resultat på 1,11 Mkr. Svensk Kaross & Industrilackering AB hade i genomsnitt 7 anställda under året. Under 2025 ökade antalet anställda med 600% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 59 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Svensk Kaross & Industrilackering AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.512. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.16.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.32.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.25.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.83.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 53.93%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.48.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 18.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.44.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 69.86%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 9.67%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 1397.40.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 14.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jonas Melker Larsson (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kent Fredrik Larsson (60 år)
Styrelsesuppleant
Arenciel Holding AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Svensk Kaross & Industrilackering AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Arenciel Holding AB.
Svensk Kaross & Industrilackering AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,55 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
7,21 Mkr
7

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
697,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
547,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
718,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
712,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
732,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
7,21 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
8,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
9,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
64,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
193,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
117,98 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
8,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
754,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
5,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
883,40 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
355,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
432,48 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
7 . Ökat jämfört med föregående år
2024
1 . Minskat jämfört med föregående år
2023
6 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
605,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
540,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
585,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
5,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
5,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,30 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
99,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
547,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
119,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
904,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,21 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
7,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
9,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
10,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
697,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 547,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 718,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 712,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 732,19 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
7,21 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
64,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 193,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 117,98 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
754,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 5,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 883,40 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
355,98 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 432,48 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
7 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Minskat jämfört med föregående år 6 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
605,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 540,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 585,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
5,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,30 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
99,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 547,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 119,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
1,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 904,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,21 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
7,82 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 10,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-05-21
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-05-21
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
25510
Tidigare huvudbransch
25610
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
43341
46831
Tidigare branscher
43341
46731
Moderbolag ändrat
2025-06-17
Moderbolaget har ändrats
Moderbolag ändrat
2025-06-17
Moderbolaget har ändrats
Vinsten ändrad
2025-06-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 904
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-06-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 5589
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2025-06-03
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2025-06-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 8481
Årsresultatet ändrat
2025-06-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 548
Balansräkning ändrad
2024-04-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 8676
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1210
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-04-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 719
Omsättning ändras
2024-04-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9614
Arbetsställe ändrat
2024-04-16
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 6616
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1897
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-08-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 775
Omsättning ändras
2023-08-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 8022
Arbetsställe ändrat
2023-08-29
Information om arbetsställe har ändrats