Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-04-17

Om Svensk Bygg Och Måleri AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Svensk Bygg Och Måleri AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "måleriarbeten" och grundades 2018. Under 2022 uppgick omsättningen till 12,19 Mkr, en ökning med 11,99 Mkr jämfört med föregående år. Under 2022 försämrades vinstmarginalen med 10%. Svensk Bygg Och Måleri AB hade i genomsnitt 18 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Svensk Bygg Och Måleri AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.768. Ojusterad andel = 0.768.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 11.07.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 11.79.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.75.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 7.82%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.18.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 1.53%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.94.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 26.30 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 221.29%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 6.87.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Florin Balan (57 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Margareta Luca (52 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Uppgift om firmateckning saknas Styrelsen ska bestå av 2 styrelseledamöter och 1 styrelsesuppleant. Registrerad behörig styrelse saknas. Därför saknas också uppgift om firmateckningsrätten.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Svensk Bygg Och Måleri AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
186,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
261,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
285,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
21 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
12,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
200 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
173 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
14,61 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
677,39 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
451,44 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
338,83 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
18 . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
3,82 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
8,13 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
10,34 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
238,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
12,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
200 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
173 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
186,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
261,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
285,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 21 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
12,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 200 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 173 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
14,61 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
677,39 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
451,44 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
338,83 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
18 . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
3,82 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
8,13 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
10,34 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
238,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
12,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 200 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 173 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2024-01-09
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-01-08
Ny adress
Gammal adress
Dialoggatan 16 12626 Hägersten
12626 Stockholm SE
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2018-04-01 - 2019-05-01
Värde: -5
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2018-04-01 - 2019-05-01
Värde: 11
Gammalt värde: N/A