Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2024-11-14

Om Svea Apartment Stockholm AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Svea Apartment Stockholm AB är ett aktiebolag som grundades år 2022 och är verksamt inom "Lokalvård". Under 2023 uppgick omsättningen till 1,62 Mkr, en ökning med 1,09 Mkr jämfört med föregående år. Under 2023 försämrades vinstmarginalen med 16%. Svea Apartment Stockholm AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2023 ökade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 45 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Årsredovisningen för Svea Apartment Stockholm AB ger en övergripande bild av bolagets finansiella ställning och resultat för räkenskapsåret 2023. Här är en kort analys av nyckeltal och annat finansiellt information:

Verksamhet och Väsentliga Händelser

Bolaget ägnar sig åt uthyrning av lägenheter, caféverksamhet och fastighetsförvaltning. Under året har bolaget bytt namn och upprättat en kontrollbalansräkning (KBR1), vilket indikerar finansiella svårigheter.

Nettoomsättning och Resultat

Nettoomsättning: 1,621,718 kr (2023) mot 530,932 kr (2022). Detta visar en betydande ökning, vilket kan tyda på expansion.

Resultat efter finansiella poster: -316,569 kr (2023) jämfört med 27,674 kr (2022). Det negativa resultatet efter finansiella poster indikerar att bolaget har haft höga kostnader i förhållande till sina intäkter.

Soliditet

Soliditet: -122% (2023) jämfört med 13% (2022). Ett värde på -122% indikerar att bolagets skulder överstiger dess tillgångar vilket är ett ytterst bekymmersamt tecken på finansiell instabilitet.

Eget Kapital

Det egna kapitalet är negativt med -272,775 kr, vilket innebär att bolagets tillgångar ej förmår täcka dess skulder. Att KBR1 har upprättats och KBR2 planeras tyder på att bolaget riskerar att gå i likvidation om inte kapital kan skjutas till.

Kostnader och Anställda

Rörelsekostnader har ökat betydligt med större personalkostnader och externa kostnader, vilket påverkar lönsamheten negativt.

Medelantalet anställda var 3,5 personer under året, vilket också reflekterar en mer operativ verksamhet jämfört med tidigare år.

Skatt och Avskrivningar

Bolaget har inga skatter på årets resultat och avskrivningarna på inventarier utgör en mindre post på 15,986 kr.

Kortfristiga Skulder

Korta skulder har ökat avsevärt, vilket kan skapa en likviditetsproblematik eftersom den kortfristiga delen nästan fördubblats från föregående år.

Efter Räkenskapsårets Slut

Bolaget nämner att KBR2 har upprättats och att det egna kapitalet ännu ej har återställts, vilket belyser en kvarstående finansiell risk.

Slutsats

Svea Apartment Stockholm AB har visat tillväxt i omsättning men har samtidigt genererat ett negativt resultat och har allvarliga finansiella problem med en mycket låg soliditet och negativt eget kapital. Styrelsen behöver omgående åtgärder för att återställa kapitalet och förbättra bolagets likviditet och lönsamhet för att undvika konkurs.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Svea Apartment Stockholm AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
8
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.08.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.594. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.55.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -1.82.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg även efter korrigering med kortfristiga skulder till koncernföretag. Bas = -122.33%, korrigerad = -32.13%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.51.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.32.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -722.86%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -19.52%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -41.87.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -19.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 1.29 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Hagar Rhenzour (36 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Wissam Chaabi (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Daniel Raul Joelsson (44 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Svea Apartment Stockholm AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−316,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
18,79 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−309,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
27,93 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−293,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
27,93 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
530,93 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
6 kr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
405,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
265,47 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
447,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
265,47 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
307,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
192,94 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
4 . Ökat jämfört med föregående år
2022
2 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
370,30 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
1,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
530,93 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−79,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
9,40 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−316,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
27,67 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
1,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
530,93 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022
Nettoresultat
−316,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 18,79 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−309,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 27,93 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−293,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 27,93 Tkr . Trend saknas
Omsättning
1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 530,93 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
6 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
405,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 265,47 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
447,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 265,47 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
307,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 192,94 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Ökat jämfört med föregående år 2 . Trend saknas
Övriga intäkter
370,30 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
1,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 530,93 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−79,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 9,40 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−316,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 27,67 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
1,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 530,93 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2024-12-03
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-02
Ny adress
A Odhners Gata 41 42130 Västra Frölunda
42130 Västra Götaland SE
Gammal adress
Kungstensgatan 22 11357 Stockholm
11357 Stockholm SE
Status ändrad
2024-12-03
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-11-26
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för moms
2024-11-26
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2024-11-26
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2024-11-19
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Ny styrelsemedlem
2024-08-20
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Joelsson, Daniel Raul
Personnummer: 19811018-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-08-12
Styrelsemedlem borttagen
2024-08-20
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Warberg, Sven Hugo Fredrik
Personnummer: 19800808-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från:
Styrelsemedlem borttagen
2024-07-09
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Chaabi, Wissam
Personnummer: 19800204-****
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från:
Ny styrelsemedlem
2024-07-09
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Chaabi, Wissam
Personnummer: 19800204-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-07-02
Styrelsemedlem borttagen
2024-07-09
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Rhenzour, Hagar
Personnummer: 19900401-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från:
Balansräkning ändrad
2024-06-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 223
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -317
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-06-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -317
Omsättning ändras
2024-06-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1622
Arbetsställe ändrat
2024-06-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-02-06
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-01-30
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-01-29
Ny adress
A Odhners Gata 41 42130 Västra Frölunda
42130 Västra Götaland SE
Gammal adress
Importgatan 20 42246 Hisings Backa
42246 Västra Götaland SE
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-11-07
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-02-01 - 2023-01-01
Värde: 330
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-02-01 - 2023-01-01
Värde: 28
Gammalt värde: N/A
Bransch har lagts till
2023-10-10
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68310
Primär: Nej
Organisationens namn ändrat
2023-10-10
Organisationens namn har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Moderbolag ändrat
2023-07-04
Moderbolaget har ändrats