Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Strax Health & Safety Sweden AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Strax Health & Safety Sweden AB är ett aktiebolag som grundades år 2023 och är verksamt inom "Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2023 uppgick omsättningen till 544 Tkr. Strax Health & Safety Sweden AB redovisade en vinstmarginal på 17% och ett resultat på 90 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Strax Health & Safety Sweden AB:s Årsredovisning

Översikt av Verksamheten

Strax Health & Safety Sweden AB är en grossist och distributör av medicinskt och icke medicinskt förbrukningsmaterial. Företaget, med säte i Stockholm, har redovisat sin första årsredovisning för en period på sju månader (2023-06-01 - 2023-12-31).

Resultaträkning

  • Nettoomsättning: 544 466 SEK
  • Rörelsekostnader: 454 661 SEK
  • Rörelseresultat: 89 805 SEK
  • Resultat efter finansiella poster: 89 805 SEK
  • Resultat före skatt: 89 805 SEK
  • Skatt på årets resultat: 19 528 SEK

Skatt på årets resultat påverkar det slutliga nettoresultatet avsevärt, vilket leder till ett nettoresultat på 70 277 SEK. Detta nettoresultat visar en positiv start för bolaget under sina första sju månader.

Balansräkning

Tillgångar:

  • Omsättningstillgångar: 721 389 SEK
    • Kortfristiga fordringar (kundfordringar): 680 582 SEK
    • Kassa och bank: 40 807 SEK

Eget Kapital och Skulder:

  • Eget Kapital: 120 277 SEK
    • Aktiekapital: 50 000 SEK
    • Årets resultat: 70 277 SEK
  • Kortfristiga skulder: 601 112 SEK
    • Leverantörsskulder: 19 203 SEK
    • Skulder till koncernföretag: 394 486 SEK
    • Aktuella skatteskulder: 19 528 SEK
    • Övriga skulder: 132 895 SEK
    • Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter: 35 000 SEK

Företaget har en stark balans med en total tillgång på 721 389 SEK, och en hög andel av dessa tillgångar är omsättningstillgångar, vilket är positivt för företagets likviditet.

Kassaflödesanalys

  • Kassaflöde från den löpande verksamheten: -9 193 SEK (före finansieringsverksamheten)
  • Kassaflöde från finansieringsverksamheten: 50 000 SEK (nyemission)

Netto kassaflöde under perioden var 40 807 SEK. Detta indikerar att företaget har haft positivt kassaflöde tack vare finansieringsverksamheten.

Nyckeltal

  • Soliditet: 16.68% (Eget kapital / Totala tillgångar)
  • Vinstmarginal: 12.65% (Årets resultat / Nettoomsättning)

Soliditeten på 16.68% antyder att företaget är någorlunda beroende av sina skulder för att finansiera sina tillgångar. En vinstmarginal på 12.65% visar att bolaget har en god lönsamhet trots att det är nystartat.

Revisionsberättelse

Revisionsberättelsen visar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets finansiella ställning. Revisorn tillstyrker även att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen samt förslaget till resultatdisposition.

Sammanfattning

Strax Health & Safety Sweden AB visar god ekonomisk styrka och har lyckats generera ett positivt resultat under sin första redovisningsperiod. Företaget har en bra likviditet och positivt kassaflöde från nyemission. Soliditeten är inte hög, vilket är förväntat för ett nystartat företag, men den nuvarande lönsamheten är lovande. Det är nu viktigt för företaget att fortsätta övervaka sina skulder och bibehålla sin omsättningsförmåga för att säkerställa fortsatt finansiell stabilitet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Strax Health & Safety Sweden AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
20 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.07.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 6.22.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 5.01.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.43.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 456.92 dagar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 16.64%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.20.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.20.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 12.87%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 17.00%.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Minskning av eget kapital
Underlag för eget kapital saknas.
!
Negativt kassaflöde
Underlag för kassaflöde saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Befattningshavare (0)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Registrerad särskild delgivningsmottagare saknas.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Strax Health & Safety Sweden AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
70 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
90 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
90 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
544 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
90 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
544 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023
Nettoresultat
70 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
90 Tkr . Trend saknas
EBITDA
90 Tkr . Trend saknas
Omsättning
544 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
90 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
544 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

F-skatt avregistrerad
2025-12-02
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2025-11-21
Styrelsemedlem borttagen
2025-07-29
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Sandberg, Jens Marius
Personnummer: 19970703-****
Roller: Extern firmatecknare
Giltig från: 2024-10-21
Ny styrelsemedlem
2025-07-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Tomasson, Ingvi Tyr
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2025-07-24
Ny styrelsemedlem
2025-07-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Halldorsson, Sigurdur Oskar
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-07-24
Ny styrelsemedlem
2025-07-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Bergsson Sandholt, Bergur Gardar
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2025-07-24
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-29
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Atrakta i Sverige AB
Organisationsnummer: 559300-4137
Roller: Revisor
Giltig från: 2023-08-28
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-29
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Karlsson, Lars Marcus
Personnummer: 19920526-****
Roller: Civilrevisor
Giltig från: 2023-08-28
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-29
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Röing Gyllberg, Karin Charlotta
Personnummer: 19630104-****
Roller: Tillsynsman
Giltig från: 2023-08-28
Ny styrelsemedlem
2024-10-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Bergsson Sandholt, Bergur Gardar
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2024-10-21
Ny styrelsemedlem
2024-10-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Sandberg, Jens Marius
Personnummer: 19970703-****
Roller: Extern firmatecknare
Giltig från: 2024-10-21
Ny styrelsemedlem
2024-10-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Tomasson, Ingvi Tyr
Roller: Styrelseledamot, Ordförande
Giltig från: 2024-10-21
Ny styrelsemedlem
2024-10-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Halldorsson, Sigurdur Oskar
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-10-21
Vinsten ändrad
2024-09-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01 - 2024-01-01
Värde: 90
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-09-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01 - 2024-01-01
Värde: 721
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-09-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 7
Värde: 544
Årsresultatet ändrat
2024-09-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 7
Värde: 70