Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Ströms Bygg & Snickeri AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Ströms Bygg & Snickeri AB är ett aktiebolag som grundades år 2015 och är verksamt inom "Byggande av bostadshus och andra byggnader". Företaget har sitt säte i Värmdö. Under 2024 uppgick omsättningen till 3,78 Mkr, i nivå med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 11%. Ströms Bygg & Snickeri AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 38 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Ströms Bygg & Snickeri AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
7
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.05.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 5.34.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 3.89.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.322. Ojusterad andel = 0.322.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 19.02%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.54.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -39.77%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.44%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.45.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.79.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 23.77 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.20.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 3.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Carl Gustaf Ström (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Ströms Bygg & Snickeri AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
16,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
211,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
695,03 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
112,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
406,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
825,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
374,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
588,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
853,79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
3,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
48 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
45 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
3,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,62 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
695,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
756,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
454,58 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
149,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
23,50 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
1,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,62 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
16,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
211,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
695,03 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
35,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
351,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
820,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
3,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
16,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 211,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 695,03 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
112,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 406,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 825,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
374,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 588,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 853,79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
3,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
48 kr . Minskat jämfört med föregående år 1,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 45 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
3,78 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,62 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
695,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 756,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 454,58 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas 149,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 23,50 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
1,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,62 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
16,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 211,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 695,03 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
35,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 351,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 820,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 3,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,63 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41000
Tidigare huvudbransch
41200
Balansräkning ändrad
2025-08-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1856
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-08-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 35
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-08-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 17
Omsättning ändras
2025-08-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3778
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 351
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2348
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3620
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 211
Styrelsemedlem borttagen
2023-08-29
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Bengtsson Raymond, Hjalmar G Å
Personnummer: 19920920-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från:
Ny styrelsemedlem
2023-08-29
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Karlsson, Asta Marie Josephine
Personnummer: 19901110-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-08-24